
Ambystoma meksykańska ( Axolotl ) to egzotyczne zwierzątko zamieszkujące wysoko położone jeziora w Meksyku. Ich wygląd i zdolność do regeneracji może Was zadziwić.
Na pierwszy rzut oka, axolotl wygląda jak salamandra w okresie larwalnym, posiada dużą głowę i oczy pozbawione powiek. Jednak w przeciwieństwie do niej, ten gatunek płaza nie doświadcza żadnych zmian: pozostaje zwierzęciem wodnym, z płetwą ogonową i wykształconymi, zewnętrznymi skrzelami. Jej kończyny są słabo rozwinięte. Charakteryzują się długimi i szczupłymi palcami, i chociaż jest gatunkiem drapieżnym, jej zęby są prymitywne i ledwie widoczne. Osobniki te występują w 4 różnych kolorach. Brązowe lub czarne ubarwienie z ciemnymi plamkami charakteryzuje formy żyjące głównie w warunkach naturalnych, natomiast mutacje tych płazów są albinosami lub koloru jasnoróżowego. Te ostatnie żyją w warunkach sztucznych, są często hodowane w akwariach.
Ambystomy są gatunkami neotenicznymi to znaczy stają się dorosłe bez ulegania jakiejkolwiek metamorfozie. Spowodowane jest to brakiem hormonów tarczycy. Naukowcy uzyskali zdolność przeobrażania tych płazów w postać lądową, sztucznie wstrzykując im hormony tarczycy. Po około tygodniu zanika płetwa ogonowa i skrzela, a ambystomy przekształcają się w salamandry. Jest to jednak proces zagrażający ich życiu. Warto zaznaczyć, że zjawisko neotenii to również zdolność do rozmnażania się płciowego postaci larwalnej.
Axolotle są wykorzystywane do celów laboratoryjnych, głównie ze względu na ich zdolność do regeneracji. Rany na ich ciele nie zabliźniają się a uszkodzona tkanka jest zastępowana przez zupełnie nową. W niektórych przypadkach regeneracja może dotyczyć również żywych organów, takich jak mózg. Proces odbudowania narządów i tkanek trwa zazwyczaj kilka miesięcy.
Ambystomy to gatunki drapieżne, żywiące się głównie innymi małymi zwierzętami wodnymi. Co ciekawe, te żyjące w grupie bywają również kanibalami, wzajemnie odgryzając sobie kończyny. Nie mają się jednak czym martwić, za jakiś czas odrosną im przecież nowe :)
Obecnie ambystoma meksykańska niemal nie występuje w środowisku naturalnym. Nieliczne okazy zamieszkują wysoko położone jeziora Meksyku. Jednak ciągle rozwijająca się urbanizacja tego kraju spowodowała wzrost zanieczyszczenia wód, a w konsekwencji zagrożenie wyginięciem przedstawicieli tego gatunku.
Uwaga! Ambystoma jest płazem jadalnym! Proponujemy jednak powstrzymać swój apetyt i skorzystać z innej opcji posiłku, dając jej tym sposobem szansę na przetrwanie :)