
Znamy już wyniki World Press Photo 2015. Przedstawiamy Wam najlepsze zdjęcia z kategorii „Natura – historie”. Seria zdjęć pt. „Mindsuckers” autorstwa Anand Varma, przedstawia świat pasożytów, które potrafią „sterować” własnym gospodarzem.
Pasożyty są często uważane za prymitywnych i skrytych krwiopijców, ale niektóre z tych stworzeń na drodze ewolucji wykształciły niesamowitą zdolność manipulowania ciałami i umysłami swoich gospodarzy. Zniewoleni gospodarze zamieniają się w ochroniarzy, maszyny do karmienia oraz źródła transportu dla swoich panów – pasożytów.
Zanim przeglądniecie uhonorowane zdjęcia mamy jeszcze jedną wiadomość. Wśród laureatów tegorocznego konkursu jest także nasz rodak – Kacper Kowalski. Autor serii zdjęć „Side effects” otrzymał drugą nagrodę w kategorii „Projekty długoterminowe – historie”. Zdjęcia wykonane z lotu ptaka ukazują skomplikowaną relację pomiędzy ludźmi a naturą.

Pasożytnicza pąkla
Samiec kraba Loxorhynchus grandis zainfekowany przez pasożytniczą pąklę zostaje dosłownie sfeminizowany. Szczypce służące mu do walki przestają się rozwijać, a jego brzuch rozrasta się tworząc coś w rodzaju torby lęgowej dla pąkli. Z pielęgnowanych przez kraba jajeczek wykluje się tysiące maleńkich pąkli, które będą infekować nowe osobniki.

Świerszcz-samobójca
Świerszcz żerując na martwych owadach może połknąć larwę nitnikowca, która następnie rośnie i dojrzewa w jego wnętrzu. Świerszcz jest stworzeniem lądowym, a larwa żeby się rozmnożyć musi trafić do wody. By to osiągnąć pasożyt wydziela białko, które ogłupia świerszcza i powoduje jego nieobliczalne zachowanie. Gdy świerszcz znajdzie się blisko zbiornika wodnego, wskakuje i topi się, a pasożyt wywierca się ze zwłok samobójcy.

Pasożytnicza osa / Biedronka
Pomimo tego że biedronki uchodzą w świecie owadów za drapieżniki, same mogą stać się ofiarą os z gatunku Dinocampus coccinellae. Osa żądląc biedronkę składa w jej żywym ciele jajeczko. Po wykluciu larwa żywi się wnętrznościami swojego gospodarza. Choć biedronka jest stopniowo pożerana od środka, z zewnątrz wydaje się niezmieniona. Gdy larwa jest gotowa do przeobrażenia, wychodzi na zewnątrz przez szparę w zewnętrznym szkielecie chrząszcza i przędzie kokon pomiędzy nogami biedronki, która staje się jego strażnikiem broniąc go przed potencjalnymi drapieżnikami. Dorosła osa przecina kokon i odlatuje, biedronka zaś umiera.

Pasożyt / Kiełż
Niewielkich rozmiarów kiełż żyjący na dnie jezior i sadzawek może paść ofiarą Pseudocorynosoma constrictum. Dojrzewająca w jego ciele larwa zmusza swojego gospodarza by ten opuścił swoje bezpieczne miejsce przy dnie i wypłynął na powierzchnię w stronę światła, gdzie zostanie zjedzony przez kaczki. W ten sposób larwa poświęcając życie gospodarza realizuje swój plan, ponieważ dojrzałość może osiągnąć tylko w jelitach wodnego ptactwa.

Pasożytniczy płazieniec / Żaba rycząca
Larwa płazińca Ribeiroia ondatrae najpierw rozmnaża się bezpłciowo w ciele ślimaka, a następnie znajduje kijankę żaby ryczącej i wbija się w pączkujące kończyny młodocianego płaza tworząc cysty. Cysty te wywołują u dojrzewającej kijanki deformacje kończyn. Kalekie żaby stają się łatwą zdobyczą dla ptaków takich jak czaple. W przewodzie pokarmowym czapli pasożyt dojrzewa i przechodzi płciową fazę rozrodu. Czapla może przemieszczać się pomiędzy sadzawkami razem z płazińcem i jego jajeczkami, które dostają się z powrotem do wody wraz z odchodami ptaka infekując nowych gospodarzy.

Pasożytniczy grzyb / Amazońska mrówka
Amazońska mrówka zaatakowana przez grzyba „Pożeracza umysłu” Ophiocordyceps spp, którego zarodniki przenikają przez szkielet mrówki dostając się do jej mózgu. Objawy wywołane przez zarodniki zmuszają mrówkę do opuszczenia jej naturalnego środowiska, najczęściej mrówka wspina się na drzewa gdzie umiera, grzyb rozsadza jej pancerz a rozsypujące się zarodniki zakażają kolejne mrówki krążące pod drzewem, przez co proces zaczyna się od nowa.
Źródło: National Geographic