
Często wydaje nam się, że świat jest taki jakim go widzimy. Bez zastanowienia przyjmujemy, że obraz, który wpada do naszego oka jest tym jedynym prawdziwym. Jednak należy pamiętać, że to nie oko, lecz mózg tworzy nasz obraz świata.
Oko jest narzędziem rejestrującym bodźce świetlne napływające do nas z otoczenia. Następnie nerwem wzrokowym impuls nerwowy jest przekazywany do mózgu, który odpowiednio go interpretuje. Interpretacja odbywa się między innymi na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Dlatego też czasem obserwacje otoczenia przez dwie osoby, mogą być rozbieżne. Wynika to z tego, że ich mózgi trochę inaczej przetworzyły napływające bodźce.
A jak to jest w przypadku zwierząt? Czy nasze psy i koty widzą nas tak, jak sobie to wyobrażamy? Czy kupując naszym pupilom kolorowe zabawki na pewno sprawiamy im frajdę? Czy zwierzęta w ogóle widzą kolory?
Pisałem powyżej, że oko jest tylko narządem do odbioru bodźców ze środowiska. U ludzi budowa oka jest jednakowa, więc każdy człowiek jest w stanie odbierać takie same bodźce ze środowiska. U różnych gatunków zwierząt znajdziemy jednak całkiem spore różnice w budowie narządu wzroku. Dzięki temu odbierają one ze środowiska inne sygnały niż my. I już na tym poziomie możemy dostrzec „inny świat” zwierząt.
PSY
U psów podstawowym zmysłem jest węch, nie znaczy to, że słabo widzą. Psy pod większością parametrów mają lepszy wzrok od człowieka. Podstawową różnicą w widzeniu psa jest postrzeganie kolorów. Psy posiadają w gałce ocznej dwa rodzaje czopków odpowiedzialnych za widzenie barw (człowiek 3). Ich świat ma barwy niebiesko – żółte. Można to porównać do zdjęć z zastosowanym filtrem retro.

fot. Jaque Stone
Psy dość dobrze widzą w ciemność. Posiadają w oku odblaskową błonę zwaną makatą. Dzięki niej zwierzęta mogą widzieć nawet przy minimalnym oświetleniu. Makata daję znany nam charakterystyczny efekt świecących oczu.
Pole widzenia psa wynosi 250º, w porównaniu z ludzkim 180º. Psy są bardzo wrażliwe na ruch i migające światło. Z tego też powodu często widujemy nasze czworonogi przed telewizorem. Nie koniecznie są one zainteresowane akcją serialu, ciekawi je migający ekran.
Pod linkiem znajduje się narzędzie online, umożliwiające przerobienie wybranego zdjęcia na widziane oczyma psa: Dog Vision.
KOTY
Koty postrzegają kolory mniej intensywnie niż my. Słabo widzą zieleń i w ogóle nie dostrzegają czerwieni. Za to koty są mistrzami polowania w nocy. Dzięki eliptycznemu kształtowi źrenicy, odblaskowej błonie (makacie) oraz większej ilości pręcików koty widzą w ciemności do 8 razy lepiej niż człowiek.

Okiem kota

Okiem kota II
Kocie oko pozwala dostrzec i śledzić zwierzęciu ruch 10 krotnie szybszy niż nasze oko. Możemy to zaobserwować bawiąc się z kotem kieszonkowym laserem.

Okiem kota III
PTAKI
Zwierzęta te biją nas na głowę jeśli chodzi o zmysł wzroku. W odróżnieniu od psów i kotów mają niesamowitą zdolność postrzegania barw. Prawdopodobnie nasz świat kolorów w porównaniu z tym, co widzą ptaki jest prawie światem czarno – białym. Ptaki mają w oku czapki wrażliwe na ultrafiolet. Dzięki temu dostrzegają to, co dla nas niewidoczne.

fot. Doug Wheller
Ptaki drapieżne muszą dostrzegać ofiarę z wysokości by potem błyskawicznie ją obezwładnić. W tym celu niektóre gatunki posiadają zdolność przybliżania sobie „obrazu”. Zasięg wzroku orłów mierzony jest w kilometrach.
Wiemy jak działają oczy zwierząt i czym różnią się w budowie od naszych. Możemy robić symulację jak zwierzęta widzą. Jednak musimy teraz wrócić do pierwszych akapitów tekstu i przypomnieć sobie, że to nie oczy tworzą obraz, tylko mózg. A do niego na razie jeszcze nie mamy dostępu.
Ciekawą wizualizację tego, jak widzą różne gatunki zwierząt oraz więcej informacji znajduje się w filmie ze strony Nauka. To lubię.
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NaukLove na Facebooku – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)
Zdjęcia z perspektywy kota: The Feed