
Brazylijscy naukowcy odkryli nowy gatunek małpy titi w tamtejszym lesie deszczowym. Nowoodkryty gatunek lokalni mieszkańcy nazywają „zogue-zogues”, natomiast badacze nadali mu nazwę Callicebus miltoni (po angielsku: Milton’s titi monkey) na cześć słynnego brazylijskiego prymatologa dr Miltona Thiago de Mello.
Nasi bohaterowie zamieszkują niewielki teren w południowo-centralnej części brazylijskiej Amazonii, mają jasnoszare czoła, ciemnoochrowe boki i dolną część pyszczka oraz… jaskrawopomarańczowe ogony! Cechy te pozwalają na odróżnienie ich od przedstawicieli innych gatunków małpek titi.
Małpy te należą do niezwykle różnorodnego rodzaju Callicebus, który liczy 31 gatunków, z czego aż 6 zostało odkrytych w ciągu ostatnich 15 lat. Zwierzęta te są niewielkich rozmiarów (osiągają od 23 do 45 centymetrów długości), zamieszkują lasy Ameryki Południowej, mają długie, miękkie futro i żyją w niewielkich grupach złożonych z monogamicznych par oraz ich potomstwa. Co ciekawe, często są obserwowane podczas wspólnego spania lub siedzenia na drzewach ze splecionymi między sobą ogonami.
Callicebus miltoni został po raz pierwszy zauważony w 2011 roku przez naukowca Julio Césara Dalponte, który przypuszczał, że nietypowo ubarwiona małpa będzie przedstawicielem nowego dla nauki gatunku, ponieważ różniła się znacznie od zidentyfikowanych do tej pory osobników z rodzaju Callicebus. Przez następnych kilka lat grupa naukowców zbierała materiał potwierdzający to przypuszczenie: badacze prowadzili obserwacje i przeprowadzali wywiady z lokalnymi mieszkańcami, a także odtwarzali nagrane głosy innych przedstawicieli małp titi by zlokalizować zwierzęta z nowego gatunku na podstawie ich odpowiedzi na te dźwięki.
Jedyną smutną wiadomością jest to, że osobniki z nowopoznanego gatunku zamieszkują niewielki teren nizinny otoczony rzekami i wzgórzami na bardzo zagrożonym terenie. Małpki Callicebus miltoni nie potrafią pływać ani przemieszczać się przez góry, przez co są praktycznie uwięzione na tym ograniczonym obszarze, gdzie prowadzona jest wycinka drzew, często występują pożary lasów, a co więcej, brazylijski rząd planuje tam budowę tam hydroelektrycznych i rozbudowę sieci dróg.
Źródło: NewsWire, SmithsonianMag