
Cotygodniowy cykl podsumowujący najważniejsze wydarzenia ze świata nauki.
Po raz pierwszy naukowcom udało się wyhodować z przeprogramowanych komórek w pełni funkcjonalny narząd. Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu stworzyli w warunkach laboratoryjnych grasicę.
Grasica jest organem odpowiedzialnym za dojrzewanie komórek T, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Choroby, starzenie się oraz wady wrodzone mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie tego narządu. W niektórych przypadkach jedynym ratunkiem jest przeszczep.
Wyhodowana grasica pochodzi z komórek mysich. Jak zaznaczają naukowcy, nie jest powiedziane, że ten sam eksperyment powiódłby się na komórkach ludzkich. Na pewno do przeszczepiania ludziom wyhodowanych narządów prowadzi nas jeszcze długa droga. Jednak to dokonanie stanowi duży krok w tym kierunku.
Więcej: http://bit.ly/1rHPVs6 [ENG]
O rozwiązaniu zagadki „wędrujących kamieni” przeczytasz u nas na stronie: Zagadka „wędrujących kamieni” z Doliny Śmierci rozwiązana.
Wirusy nie są w stanie same się replikować. Potrzebują do tego komórek gospodarza. Po wniknięciu do wnętrza komórki, wirus przemienia ją w swoją fabrykę służącą do produkcji większej ilości wirusów.
Aby wirus mógł dostać się do komórki gospodarza, musi związać się z receptorami na jej powierzchni. Uwalnia to kaskadę zdarzeń powodującą ostatecznie przedostanie się wirusa do wnętrza komórki.
Naukowcy zidentyfikowali rodzinę białek, zwaną białkami TIM, które odgrywają kluczową rolę w tym mechanizmie. Co ciekawe, te same białka po wniknięciu wirusa do środka komórki odpowiadają potem za jego przedostawanie się na zewnątrz.
Białka TIM „współpracują” między innymi z wirusem Ebola oraz wirusem HIV. Odkrycie to otwiera nowe możliwości w tworzeniu przyszłych terapii antywirusowych.
Więcej: http://bit.ly/1ngKIQU [ENG]
Zespół badaczy znalazł dowody na obecność, w atmosferze brązowego karła znajdującego się zaledwie 7,3 lat świetlnych od Ziemi, chmur zawierających parę wodną w atmosferze.
Brązowe karły są tak jakby niedokończonymi gwiazdami. W procesie powstawania nie udało im się osiągnąć punktu, w którym mogą przeprowadzać reakcje jądrowe. Brązowe karły stopniowo gasną i stają się zimne.
Gdyby odkrycie naukowców potwierdziło się, będzie to pierwszy przypadek chmur wodnych poza naszym Układem Słonecznym.
Więcej: http://bit.ly/Z3I77e
Więcej: http://bit.ly/Y3ZrsH [ENG]
Czytaj: http://bit.ly/1qSIV5g [ENG]
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.