
Cotygodniowy cykl podsumowujący najważniejsze wydarzenia ze świata nauki.
W piątek członkowie WHO wraz z przywódcami Gwinei, Liberii, Sierra Leone i Nigerii ustalili zasady postępowania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Mieszkańcom zagrożonych terenów odradza się przebywania w dużych skupiskach. Pracownicy służby zdrowia powinni bezwzględnie być zaopatrzeni w maski i stroje ochronne. Tylko pacjenci ewakuowani medycznie powinni opuszczać kraj. Państwa sąsiadujące z rejonem epidemii powinny na przejściach granicznych być gotowe do rozpoznawania choroby. Odradza się podróżowania do zagrożonych rejonów. Jednocześnie WHO informuje, że wirus Ebola nie rozprzestrzenia się drogą powietrzną i na razie nie ma zagrożenia dla innych rejonów.
Więcej: http://bit.ly/1sNxrU4 [ENG]
W pojeździe tym znajdują się, zaprojektowane przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, przyrządy do pomiaru własności fizycznych jądra komety.
Więcej: http://bit.ly/1mAyoKu [ENG]
Nieorganiczne związki rtęci po przedostaniu się do wód przekształcają się w toksyczną metylortęć, która jest akumulowana w organizmach wodnych. Na końcu większości łańcuchów pokarmowych znajduje się człowiek, więc ostatecznie najwięcej rtęci trafia do naszych organizmów. Przewlekłe zatrucie małymi ilościami rtęć powoduje początkowo bóle głowy, stan osłabienia i drżenie rąk. Po dłuższym czasie dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz nerek.
Więcej: http://bit.ly/1onL8tL [ENG]
Laquintasaura poruszał się na dwóch tylnych nogach i był wielkości małego psa. Odżywiał się roślinami, jednak zakrzywione pazury i zęby mogą świadczyć, że gustował również w owadach i innych małych stworzeniach. Nowo odkryty gatunek żył w małych grupach.
Więcej: http://bit.ly/1uDHxay
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Lethbridge (Kanada) na ciężarnych samicach szczurów poddawanych łagodnemu stresowi wykazały, że może on wpływać aż na cztery kolejne pokolenia. U zdrowych szczurów, nie narażonych na stres, ciąże przebiegają praktycznie bez żadnych zakłóceń i nie różnią się długością u poszczególnych osobników. Natomiast samice szczurów, których babki i matki były narażone na stres w trakcie ciąży miały podwyższony poziom glukozy, ważyły mniej niż zwierzęta z grupy kontrolnej, nie stresowanej, a ich ciąże także trwały krócej.
Co ciekawe, również u samic, których tylko babki, a nie matki, były stresowane, ciąże były krótsze. U ludzi przedwcześnie urodzone dzieci są narażone na zaburzenia poznawcze, problemy z oddychaniem, trawieniem i widzeniem. Dzięki takim badaniom będzie można lepiej zrozumieć mechanizmy, które powodują, że choroby naszych przodków mogą mieć wpływ na nasze własne zdrowie
Więcej: http://bit.ly/1onKZq0 [ENG]
Na łamach czasopisma naukowego “Neurology” poinformowano, że niedobór witaminy D wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera lub inną postać demencji. Ta produkowana w naszym ciele pod wpływem słońca witamina obniża ryzyko niektórych chorób kości, infekcji wirusowych i bakteryjnych, a także ma działanie neuroprotekcyjne. U biorących udział w badaniu pacjentów powyżej 65 roku życia zmierzono poziom witaminy D, a następnie kontrolowano go przez kolejnych 6 lat. Z obserwacji wynika, że u pacjentów z umiarkowanym niedoborem tej witaminy ryzyko rozwinięcia się demencji było o 53% wyższe, a u pacjentów ze znacznym niedoborem, ryzyko to wzrastało aż do 125%. Podobne wyniki dotyczyły ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.
Czytaj: http://bit.ly/1q46bNr [ENG]