
Cotygodniowy cykl podsumowujący najważniejsze wydarzenia ze świata nauki.
Długość naszego życia zależy od wielu czynników. Wpływają na nią między innymi czynniki środowiskowe oraz ogólny styl życia. Ilość lat, które przeżyjemy zależna jest również od naszych genów – szacuje się, że to, ile czasu jeszcze nam pozostało w 30% zależy od uwarunkowania genetycznego.
Naukowcy od dawna poszukują genu długowieczności. W ostatnich badaniach grupa badaczy z Hiszpanii przyjrzała się genom trzech długowiecznych rodzin. W porównaniu z grupą kontrolną, członkowie tych rodów mieli rzadko spotykany wariant genu kodującego białka APOB. Odpowiadają one za transport cholesterolu, konkretnie – pomagają w usuwaniu „złego cholesterolu” z krwi. Zmniejsza to ryzyko jego odkładania się wzdłuż naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może prowadzić do ich zwężenia, a następnie zawału serca.
Jest możliwe, że rzadki wariant genu białka APOB powoduje zmniejszenie poziomu „złego” cholesterolu we krwi, który jest obniżony właśnie u ludzi długowiecznych, przez co ryzyko zawału serca i chorób układu krążenia jest u nich niewielkie. Krótko mówiąc, zdrowy układ krwionośny spowalnia procesy starzenia.
Więcej: http://bit.ly/genDlugowiecznosci [ENG]
O szkielecie olbrzymiego gada odkrytym przez paleontologów przeczytasz u nas na stronie: Nowy gigantyczny dinozaur z Ameryki Południowej.
Międzynarodowy zespół naukowców zmodyfikował bakterie jelitowe w taki sposób, aby były one zdolne do produkcji odnawialnego propanu.
Bakterie E. Coli dzięki zabiegom inżynierii genetycznej zaczęły produkować trzy nowe enzymy. Pozwoliło to tak przestawić ich szlaki syntezy, że ich końcowym produktem jest propan.
Na razie metoda ta jest bardzo mało wydajna. Badacze zapowiedzieli, że będą potrzebowali jeszcze 5 – 10 lat, by uczynić ten proces opłacalnym.
Więcej: http://bit.ly/1tDmI1C [ENG]
Dendrogramma to zupełnie nowy rodzaj organizmów, nie pasujący do żadnego znanego do tej pory typu królestwa zwierząt. Został wydobyty z głębokości od 400 do 1000 metrów podczas ekspedycji w 1986 roku i utrwalony, przez co niemożliwa jest analiza DNA.
Zwierzęta te posiadają cechy parzydełkowców i żebropławów, ale najbardziej przypominają wymarłe organizmy z okresu ediakaru, żyjące około 635 do 542 milionów lat temu i będące najstarszymi znanymi organizmami wielokomórkowymi. Nie można wykluczyć, że są one „żywymi skamieniałościami”, które przetrwały od tamtego czasu do dziś, co stawia w zupełnie innym porządku całe drzewo filogenetyczne.
Więcej o tych niesamowitych „żywych skamieniałościach” przeczytasz w naszym artykule: Odkryto niesamowite morskie organizmy, które mogą przetasować drabinę życia.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu odkryli nowy, efektywny sposób terapii chorób autoimmunologicznych. W swojej pracy skupili się nad działaniem białych krwinek zwanych komórkami CD4(+), które okazały się kluczowe w procesie autoimmunizacji.
W wyniku przeprowadzonych badań określili nowy typ terapii, zwany immunoterapią antygenowo-swoistą, która charakteryzuje się długotrwałymi efektami terapeutycznymi oraz brakiem niepożądanych skutków ubocznych. Badacze określili również mechanizmy zawiadujące badanymi procesami jak i geny za nie odpowiedzialne.
Wyniki badań otwierają nowe możliwości kontynuowania badań nad jeszcze bardziej efektywnymi i specyficznymi terapiami, już teraz mając pozytywne następstwa dla pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne, które aktualnie są ciężkie do leczenia.
Więcej: http://bit.ly/1CGHOim [ENG]
Pierwszy raz zastosowano u ludzi przekazywanie myśli na odległość. Więcej: http://bit.ly/1wdwBkJ [ENG]
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.