
Siedmioro naszych rodaków stanęło na dnie najgłębszej znanej jaskini świata – Jaskini Krubera, znajdującej się w Abchazji. Osiągnięcie „szczytu dna” zajęło polskiemu zespołowi 8 dni.
Głębokość Jaskini Krubera sięga dokładnie 2197 metrów, jednak większości eksploratorów udaje się dotrzeć na 2080 metrów, czyli do tzw. „suchego dna”. Dokładnie do tego miejsca dotarł również siedmioosobowy polski zespół.

Zejście do Jaskini Krubera

Najgłębsza znana jaskinia na świecie
Członkowie Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, którzy podjęli się wyzwania, do zejścia na ponad 2 tys. metrów przygotowywali się przez kilka miesięcy. Jaskinia dotychczas była eksplorowana głównie przez ukraińskich i rosyjskich speleologów, a jej znaczną część zbadano w ramach projektu „Zew otchłani” wspieranego m.in. przez National Geographic. Pierwszymi Polakami, którzy zeszli na dno jaskini, przekraczając granicę 2000 m byli Łukasz Wójtowicz oraz Artur Nowak (dokonali tego w 2005 roku).

Jaskinia Krubera
W trakcie sierpniowej wyprawy padły dwa rekordy – Dorota Drzewiecka została pierwszą Polką, która zeszła na taką głębokość, a mający 62 lata Kazimierz Szych został najstarszym człowiekiem, któremu udało się dotrzeć na dno Jaskini Krubera.
Poniżej poglądowa mapa jaskini (wystarczy kliknąć, by powiększyć):
Swoimi wrażeniami możesz podzielić się tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)