
To wydarzenie śledziliśmy z zapartym tchem przez niemal cały dzień. 12 listopada 2014 roku, po 10 latach podróży i przebyciu ponad 6 miliardów kilometrów próbnik Philae transportowany przez sondę Rosetta wylądował na zaledwie czterokilometrowej, bez przerwy obracającej się bryle lodu, która pędzi z prędkością 135 tysięcy kilometrów na godzinę. Jądro komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko – cel misji Rosetta:

ESA/Rosetta/NAVCAM, CC BY-SA IGO 3.0
Rosetta wystartowała z Ziemi z początkiem marca 2004 roku. Jej celem była początkowo kometa 46P/Wirtanen, ale ze względu na opóźnienie przy starcie (pierwotnym terminem wyruszenia sondy miał być 12 stycznia 2003 roku, ale uległ on przesunięciu z powodu awarii sprzętu) cel musiał zostać zmieniony. Nowym obiektem docelowym misji została, odwiedzająca Słońce co sześć i pół roku, kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Najważniejsze wydarzenia misji sondy Rosetta:
By dotrzeć do swojego celu Rosetta mijała Ziemię (trzykrotnie: w 2005, 2007 i 2009 roku), Marsa, planetoidę Steins oraz planetoidę Lutetia. Następnie sonda została wprowadzona w stan hibernacji, by zostać wybudzoną 20 stycznia 2014 roku. Od tego momentu trwały manewry, pomiary i cała masa innych działań mających na celu doprowadzenie sondy w pobliże komety. Po sfotografowaniu komety, przygotowaniu map oraz wybraniu miejsca lądowania, ustalono datę tego wydarzenia na 12 listopada bieżącego roku.
Celem misji sondy Rosetta jest przeprowadzenie badań mających pomóc w poznaniu pochodzenia komet, powiązań między materią kometarną i materią międzygwiazdową oraz ich znaczenia dla powstania Układu Słonecznego.
W celu osiągnięcia tego zadania przed sondą postawiono szereg celów obserwacyjnych:
- Globalne scharakteryzowanie jądra kometarnego: jego właściwości dynamicznych, składu i morfologii powierzchni.
- Zbadanie składu chemicznego, mineralogicznego i izotopowego substancji lotnych i stałych na powierzchni jądra.
- Określenie własności fizycznych i zależności występujących pomiędzy substancjami lotnymi i stałymi jądra.
- Obserwacja faz rozwoju aktywności kometarnej i procesów zachodzących w warstwie powierzchniowej jądra oraz w wewnętrznej komie (interakcje pomiędzy gazem i pyłem).
- Globalne scharakteryzowanie mijanych planetoid, w tym określenie ich właściwości dynamicznych, składu i morfologii powierzchni.
Wieloletnia misja weszła dziś w prawdopodobnie najtrudniejszą fazę – naukowcy stanęli przed zadaniem posadzenia próbnika Philae na jądrze komety poruszającej się z predkością 135 tysięcy kilometrów na godzinę. Po 7-godzinnym swobodnym opadaniu próbnik dotarł do komety i potwierdził fakt lądowania. Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii podboju kosmosu przez człowieka.
Mamy ją! Złapaliśmy kometę w locie! #CometLanding #Nauka #pięknonauki — NAUKLOVE (@NaukLove) listopad 12, 2014
Nawet gdyby złożyć wszystkie kilometrówki polskich posłów razem, to nie naskładan się tego 1,5 miliarda km, które pokonała #Rosetta. — Marcin Jakubowski (@jakmarcin) listopad 12, 2014
niewielu zdaje sobie sprawę z konsekwencji tego co dzisiaj się stało. kolejny krok w fascynujący świat, kolejne otwarte drzwi, a za nimi… — Tomasz Rożek (@RozekTom) listopad 12, 2014
Pierwsze zdjęcie przekazane przez próbnik Philae na chwilę przed lądowaniem na komecie Czuriumow-Gierasimienko:
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.
Źródło: ESA Cele misji Rosetta: Wikipedia