
Naukowcom z Monterey Bay Aquarium Research Institute udało się niedawno dokonać niezwykłego nagrania. Przy pomocy zdalnie sterowanego robota, po raz pierwszy zarejestrowali rybę z rzędu żabnicokształtnych, przedstawiciela rodzaju Melanocetus, która jest jedną z najrzadziej spotykanych ryb głębinowych.
Nagrania dokonano podczas eksplorowania rowu tektonicznego Monterey, który ciągnie się na długości 153 km na dnie zatoki Monterey Bay, położonej w środkowej części wybrzeża Kalifornii. Robotowi udało się nagrać i sfotografować tę niezwykłą rybę na głębokości około 600 metrów.
Jej budzący grozę wygląd powoduje głównie przerażająca olbrzymia paszcza uzbrojona w ostre zęby. Melanocetus wabi swoje ofiary przy pomocy specjalnego wiciowatego wabika znajdującego się na głowie i zakończonego świecącym wyrostkiem.
Nasza dzisiejsza bohaterka poluje głównie na krewetki i mniejsze ryby. Gdy tylko podpłyną one zbyt blisko, zwabione przez świetlisty wyrostek, Melanocetus otwiera paszczę, a ofiary są natychmiast zasysane do środka po czym paszcza zamyka się. Trwa to zaledwie kilka milisekund, co czyni je najszybciej polującymi rybami na świecie.
Ryba uwieczniona na filmie ma zaledwie 9 cm długości, a jeden z jej zębów po lewej stronie szczęki jest wyłamany. Jej niewielkie, mlecznobiałe oczy nie umożliwiają widzenia na dużych głębokościach. Zamiast tego, całe jej ciało pokryte jest małymi białymi kropkami, będącymi skupiskami receptorów czuciowych, dzięki którym może wyczuwać ruch dookoła siebie.
Chociaż o rybach żabnicokształtnych wiadomo niewiele, pewne jest, że przedstawiony na filmie osobnik to samica. Samce ryb z rodzaju Melanocetus są, podobnie jak u wielu gatunków ryb głębinowych, bardzo małe i pozbawione wabika, przez co nie są w stanie zdobyć pokarmu, co czyni je praktycznie niezdolnymi do samodzielnego życia. Samce wielu gatunków ryb głębinowych muszą znaleźć samicę w ciągu kilku pierwszych miesięcy swojego życia, gdyż w przeciwnym wypadku czeka je śmierć.
Jak zatem dochodzi do kopulacji tych jakże ciekawych stworzeń? W tym przypadku natura zawstydza swoją pomysłowością twórców horrorów i filmów dla dorosłych widzów. Samiec znajduje samicę i dosłownie wgryza się w jej brzuch za pomocą swoich ostrych zębów, ich ciała się zrastają, a skóra i główne narządy wewnętrzne samca (z wyjątkiem narządów płciowych) zanikają. Nawet układy krwionośne samca i samicy łączą się ze sobą, nie udało się jednak do tej pory zbadać, w jaki sposób do tego dochodzi. Samiec staje się więc pasożytem samicy (która nie ma żadnego wpływu na wybór partnera), rosnącym wraz z nią i dostarczającym jej jedynie nasienia, gdy ta jest gotowa do rozrodu. W ekstremalnych przypadkach, jak u rodzaju Cryptopsaras, do samicy może „wgryźć się” nawet do ośmiu samców! Do zapłodnienia dochodzi w wodzie, gdy samice składają ikrę, a samce jednocześnie uwalniają nasienie zapładniające ją.
Źródło: LiveScience
Polub NaukLove na Facebooku – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)