
Kilka dni temu zaprezentowaliśmy artykuł prezentujący wieloryby z mało estetycznej strony. By nie zapadły Wam one tylko takimi w pamięci, dziś prezentujemy piękne oblicze tych wspaniałych zwierząt. Jest do tego dobra okazja, gdyż w Bałtyku została zaobserwowana samica humbaka z młodym. Jest to bardzo rzadkie wydarzenie.
Humbaki zwane też długopłetwcami są przedstawicielami waleni osiągającymi rozmiary 14 – 17 metrów długości i masę do 45 ton. Żywią się krylem i małymi rybami. W celu zdobycia pokarmu potrafią przemierzać ogromne odległości. Większość pożywienia pobierają w okresie letnim. W sezonie zimowym żywią się sporadycznie, wykorzystując zgromadzone zapasy tłuszczu. Humbaki wypracowały sprytną metodę polowania na ławice ryb. Stado waleni przy pomocy bąbelków powietrza zagania ławicę do powierzchni. Gdy ryby nie mają już drogi ucieczki, wieloryby pożerają je w ilościach do kilku tysięcy za jednym „kęsem”.
Humbaki znane są ze swoich podwodnych pieśni niosących się na wiele kilometrów. Naukowcy do tej pory nie są wstanie ustalić do czego służą te dźwięki. Podejrzewa się, że są używane przy godach, do ustalania hierarchii oraz do ogłuszania ryb podczas polowania.
Bardzo rzadko obserwuje się humbaki albinotyczne. Najbardziej znanym jest żyjący w okolicach Australii waleń o imieniu Migaloo.