
Powstała niedawno mapa 3D zanieczyszczeń powietrza ma za zadanie ukazanie społeczeństwu jak bardzo zanieczyszczona jest nasza planeta, i w których miejsach na świecie poziom toksycznych pyłów, wpływających na środowisko, jest najwyższy. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia poziom zanieczyszczenia na świecie wzrósł o 8% w ciągu ostatnich, zaledwie pięciu lat. Co roku, około 7 milionów osób umiera z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza.
Jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie są Chiny, gdzie w dużych miastach codziennie przekraczane są normy ustalone przez władze zajmujące się ochroną środowiska. Z tego też powodu, naukowiec Yann Boquillod opracował AirVisualEarth – mapę 3D online ukazującą zanieczyszczenia powietrza. Wykorzystuje ona dane z satelitów i z ponad 8 tysięcy stacji pomiarowych, aby ukazać poziom zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym.
Celem tego przedsięwzięcia jest uświadomienie społeczeństwa jak poważny problem stanowi zanieczyszczone powietrze, skłonienie ludzi do udostępniania danych i zmuszenie rządów aby podjęły odpowiednie środki celem zmniejszenia zanieczyszczeń. „Pomimo tak zdumiewających statystyk, duża liczba osób wciąż nie jest świadoma związku jaki istnieje między liczbą zgonów a pogarszającym się stanem powietrza w miejscach, w których żyjemy” – tłumaczy badacz projektu.
Interaktywne mapy pokazują ruch cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 μm, które są zdolne do przeniknięcia do naszych płuc. Informacje te można następnie zestawić z danymi meteorologicznymi i kierunkami wiatrów. Użytkownicy mogą poruszać się po interaktynej mapie, skręcać ją i przybliżać tak, aby jak najlepiej zwizualizować ruchy cząstek toksycznych w strumieniach powietrza. Co więcej, istnieje możliwość sprawdzenia jakości powietrza w czasie rzeczywistym z miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Strona oferuje również prognozy zanieczyszczenia atmosfery na 3 dni do przodu, dla 6 tysięcy miast na świecie. „Ludzie chcą rozpowszechniać te dane i uświadamiać innych” – wyjaśnia Yann Boquillod.
Warto przypomnieć, jaki poziom stężeń pyłów jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Wartości AQI (wskaźnik, biorący pod uwagę stężenie zanieczyszczeń i ich ryzyka dla zdrowia) oscylujące między 0 a 50 mieszczą się w normach i nie wpływają na nasze zdrowie. Przy wartościach między 51 a 100, wrażliwi na pyły ludzie powinni ograniczyć wysiłek fizyczny na powietrzu a przy poziomie od 100 do 150 – możemy poczuć lekkie podrażnienie w okolicach dróg oddechowych. Idąc dalej, wartości od 151 do 200 są zagrożeniem dla małych dzieci, osób starszych i schorowanych, 201 – 300 mogą znacznie pogorszyć zdrowie osób wrażliwych na pyły, którym zalecane jest niewychodzenie z domu. Zanieczyszczenia powyżej 300 powodują zmniejszenie się odporności organizmu u osób zdrowych i stanowią wyraźne niebezpieczeństwo dla całego społeczeństwa.
Uruchomienie interaktywnej mapy zbiegło się w czasie z, odbywającym się w listopadzie w Marrakeszu, Szczytem klimatycznym COP22, na którym wyraźnie podkreślono pilną potrzebę rozwiązania problemu rosnącego zanieczyszczenia powietrza.
Tutaj możecie zobaczyć jak działa mapa 3D zanieczyszczeń powietrza: AirVisual Earth
Przeczytaj także, która torba jest bardziej szkodliwa dla środowiska – plastikowa czy papierowa.
Źródło: AirVisual, Muy interesante