
Biustonosze, staniki, biusthaltery… to podstawowa część garderoby każdej kobiety a i tak, część z nich najchętniej by się jej pozbyła. Czy noszenie stanika pomaga w zapobieganiu przedwczesnemu opadaniu piersi? Czy nosimy je tylko i ze względu na kwestie estetyczne?
Ostatnia próba pozbycia się biustonoszy, używając do tego nauki, pojawiła się na Uniwersytecie Franche – Comte we Francji. W 2013 roku, profesor nauk sportowych Jean-Denis Rouillion zaprezentował wyniki badań prowadzonych przez 15 lat, na 330 kobietach w wieku 18-35 lat, dotyczące efektów noszenia biustonoszy. Według niego, używanie ich w młodym wieku nie pomaga w podtrzymywaniu piersi, zmniejszeniu bólu pleców czy zapobieganiu przedwczesnemu opadaniu piersi.
Co więcej, po zrobieniu kilku pomiarów piersi tych kobiet odkrył iż te, które nie nosiły biustonoszy, miały sutki o 7mm wyżej niż te, które nosiły je nieprzerwanie.
Stafford Broumand, znany chirurg plastyczny z Nowego Jorku podkreśla: “Nienoszenie biustonosza u młodych kobiet sprawia, iż zwiększa się produkcja kolagenu, który bardzo dobrze wpływa na piersi będące w fazie rozwoju”.
Cyniczny obserwator powiedziałby, że ta niechęć do biustonoszy nie mogła pojawić się w innym państwie niż Francja – ojczyzny buntu przeciwko stanikom. Jednak, z naukowego punktu widzenia, tym co najbardziej zaskakuje jest to, iż Rouillion, nigdzie nie opublikował swoich badań, a przynajmniej w żadnej znanej na cały świat gazecie. Wydaje się, że badania, o których mowa, miały na nowo ożywić dyskusje na temat noszenia biustonoszy.
Badacz nie wziął pod uwagę faktu, iż kobiety noszą biustonosze nie z powodów fizjologicznych czy medycznych, a ze względu na kwestie estetyczne i praktyczne.
Joanna Scurr, brytyjska badaczka, ekspertka od biomechaniki piersi prowadzi bardziej wiarygodne prace na ten temat. Kieruje ona grupą badaczy zajmującą się zdrowiem piersi na Uniwersytecie w Portsmouth. Ich opublikowane prace dotykają ważnego problemu dotyczącego kobiet uprawiających sport. Podczas ćwiczeń piersi podskakują średnio ok. 21 cm w górę i w dół, a także na boki. Problem stanowi fakt, iż większość biustonoszy zaprojektowana jest tak, aby zmniejszyć ruch pionowy a nie poziomy. Co więcej, według badaczy, znacząca ilość kobiet nie kupuje stanika w odpowiednim rozmiarze: „dużo kobiet nie chce pokazywać, że ich piersi są bardzo małe czy też bardzo duże, a więc kupują biustonosze nie w swoim rozmiarze” – komentuje jedna z badaczek – Wendy Hedger.
Źródło: MuyInteresante
Polub NaukLove na Facebooku – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)