
Jak żadne inne zwierzę rozumieją ludzką mowę. Gdy do nich mówimy słuchają, przekręcają głowę tak, jakby rozumiały wszystko. Jak powinniśmy się zwracać do psów, aby te dokładnie odczytały to, co chcemy im powiedzieć? Naukowcy jako czynnik decydujący podkreślają ton głosu, jednak warto zwrócić uwagę również na to, iż na nasze słowa nie reagują tak samo dorosłe psy jak szczeniaki.
Każda osoba posiadająca psa ma wrażenie, że jego pupil rozumie co do niego mówimy. Nie jest to złudzenie spowodowane czułością jaką ich obdarzamy, a na pewno nie w całym stopniu. W ostatnich dekadach przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że to właśnie pies jest zwierzęciem, które najlepiej rozumie ludzką mowę. To właśnie one przebywały z człowiekiem od tysięcy lat i rozwijały się tworząc z nim ścisłą więź.
Ostatnie badania potwierdziły zdolność psów do rozumienia ludzkiej mowy, a także wniosły nowe, zaskakujące dane. Ustalono, iż jeśli chcemy dobrze wychować szczeniaka i chcemy żeby nas słuchał, powinniśmy zwracać się do niego w podobnej formie jakbyśmy mówili do małego dziecka: “No chodź tu, słodziaku, piękniutki, pyszczku, malutki”.
Oczywiście, nie mówimy tak samo do psów jak do ludzi. Zwracając się do zwierzęcia, na ogół używamy zdań krótszych i prostszych, a nasz ton głosu jest wyższy. Jednak, tak samo mówimy do małych dzieci, mając na celu to, aby jak najlepiej nas zrozumiały.
Badania opublikowane w angielskim czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B pokazują, że ton głosu w jakim mówimy do psów jest jeszcze wyższy, kiedy naszym odbiorcą są szczeniaki. To z kolei skutecznie pozwala skupić ich uwagę na nas i stosownie wytresować. U dorosłych psów efekt ten jest dużo mniej widoczny, co oznacza, że ludzka mowa jest szczególnie ważna dla młodych osobników, które muszą nauczyć się żyć z człowiekiem i odczytywać znaczenia słów i zwrotów. To dokładnie to samo, co musi zrobić małe dziecko aby przeżyć.
Aby sprawdzić jak psy reagowały na ludzką mowę, specjalista od bioakustyki – działu akustyki zajmującej się rolą dźwięków w życiu zwierząt – Nicolas Mathevon i jego zespół z Uniwersytetu Lyon w Saint Étienne we Francji, nagrali głosy 30 kobiet, które patrząc na zdjęcia psów w różnym wieku, miały odczytywać zdania typu: “cześć piękny”, „chodź tutaj” „dobrze, brawo!” „dobry chłopak”. Następnie, uczestniczki badania miały użyć tych samych zwrotów mając przed sobą zdjęcia ludzi. Jak można było się spodziewać, ton głosu zmieniał się w takiej formie, jak zostało to opisane powyżej – był wyższy kiedy kobiety zwracały się do szczeniaków i dzieci, niż ten, którym mówiły do dorosłych psów i osób.
Następnie nagrania te zostały puszczone 10 szczeniakom i 10 dorosłym psom z jednego ze schronisk w Nowym Jorku, a ich reakcje zarejestrowała kamera. Dziewięć na dziesięć szczeniaków było bardzo podekscytowanych; szczekały i podbiegały do głośnika słysząc nagrania skierowane do nich, a mniej zainteresowane były dźwiękami skierowanymi do ludzi.
Co ciekawe, dorosłe psy miały podobną reakcję na wszystkie trzy nagrania – skierowane do nich, do szczeniaków i do ludzi. Rzucały spojrzenie na głośnik i po krótkiej chwili, z obojętnością odwracały głowę. Badacze i naukowcy w większości ignorują powód tego zjawiska. Nicolas Mathevon uważa jednak, iż wysoki ton głosu, który tak lubią szczeniaki, ma jedną, podstawową funkcję – przyciągnąć ich uwagę i wyszkolić je tak, aby umiały odczytywać ludzkie emocje i intencje, co będzie miało kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju i adaptacji w środowisku, w którym przyjdzie im żyć.
ZOBACZ – JAK WIDZĄ ZWIERZĘTA
Źródło: Muy interesante
Polub NaukLove na Facebooku – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)