
Stwardnienie rozsiane jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u młodych ludzi. Jednak do tej pory nie znamy mechanizmów powstawania tej choroby, ani sposobów jej leczenia. Być może naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego poczynili duży krok w dobrym kierunku. Wprowadzili oni leukocyty pochodzące od myszy zarażonej pasożytem jelitowym do myszy z stwardnieniem rozsianym. Spowodowało to zahamowanie choroby.
Stwardnienie rozsiane jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego, w którym dochodzi do uszkodzenia otoczki mielinowej wokół wypustek komórek nerwowych. W konsekwencji, uniemożliwia to prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Główna teoria mówi o autoimmunologicznym podłożu choroby. Oznacza to, że układ odpornościowy gospodarza zwalcza zdrowe komórki swojego organizmu. W tym przypadku są to komórki w tkance nerwowej.
Na tym założeniu bazuje udany eksperyment polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Uczeń, pod przewodnictwem dr. Katarzyny Donskow-Łysoniewskiej, zaraził myszy z modelem stwardnienia rozsianego pasożytami a konkretniej, nicieniami jelitowymi. Następnie, określone leukocyty od myszy z pasożytem zostały przeniesione do układu krwionośnego myszy chorych na stwardnienie rozsiane. Po 2-3 dniach zaobserwowano hamowanie objawów choroby a po około 9, całkowite zatrzymanie. Od dawna wiemy, że pasożyty mają niesamowitą zdolność hamowania odpowiedzi immunologicznej swojego żywiciela. Dzięki temu są wstanie zamieszkiwać nasz organizm przez długi czas, nie wywołując reakcji zapalnej. Okazuje się, że mechanizm ten może być przydatny w zwalczaniu chorób autoimmunologicznych.
Według autorki badań odkrycie ma duży potencjał i może stać się podstawą do opracowania skutecznych i szybkich terapii. Niestety wyników z eksperymentów na myszach nie da się przenieść wprost na ludzi. Konieczne są jeszcze wieloletnie badania, żeby można było myśleć o jakimś leku. Dodatkowo, ze względów etycznych, terapia z wykorzystaniem żywych nicieni jest trudna do stosowania.
Źródło: PAP
Polub NaukLove na Facebooku – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)