
Z pewnością wielu z was pamięta Austriaka Felixa Baumgartnera, który dwa lata temu pobił rekord świata w najwyższym skoku. Wydarzenie to cieszyło się niezwykłym zainteresowaniem mediów, a firma Red Bull, będąca głównym sponsorem imprezy, zadbała o nad wyraz efektowną otoczkę całości. Zdarzenie było tak nagłośnione, że dzień po skoku Baumgartner znalazł miejsce na pierwszych stronach gazet oraz w pierwszych minutach głównych wydań wiadomości na całym świecie. Tymczasem, w miniony piątek, rekord świata w najwyższym skoku został pobity. Tym razem jednak, na życzenie samego skoczka, wydarzenie odbyło się bez specjalnego rozgłosu. Granicę 41 kilometrów i 419 metrów pokonał wiceprezes Google – Alan Eustace.
Alan Eustace do swojego skoku przygotowywał się od trzech lat. W celu obniżenia kosztów przedsięwzięcia zrezygnowano z efektownej kapsuły, jaką widzieliśmy oglądając materiały z wyczynu Felixa Baumgatrnera. Eustace wyniesiony został na granicę ziemskiej atmosfery za pomocą balonu helowego, który wznosił się na rekordową wysokość przez nieco ponad dwie godziny.
Rekordzista miał na sobie specjalny kombinezon zaprojektowany przez firmę StratEx (Paragon Space Development Corporation and its Stratospheric Explorer). Na wysokości 41 klometrów i 419 metrów amerykanin samodzielnie odpiął się od balonu i rozpoczął 15-minutowy powrót na Ziemię.
To było niesamowite. Można zobaczyć ciemną głębię kosmosu i kolejne warstwy atmosfery
Podczas swobodnego spadania Alan Eustace na chwilę przekroczył barierę dźwięku lecąc z prędkością 1322 km/h, choć jak twierdzi – nie słyszał huku towarzyszącego przekraczaniu tej granicy.
57-latek sfinansował swój wyczyn samodzielnie. Film, przedstawiający skrócony przebieg bicia rekordu możecie obejrzeć poniżej.
Przypomnijmy: w 2012 roku Baumgartner skoczył z wysokości prawie 39 kilometrów, a telewizyjne relacje z tego wydarzenia biły rekordy oglądalności.
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.
Źródło: The New York Times, Polskie Radio