
Całkiem niedawno mieliśmy okazję uczestniczyć w przełomowym dla astronomii momencie, gdy po dziewięciu latach podróży sonda New Horizons znalazła się w odległości zaledwie 12 500 km od Plutona. Mimo, że od tej chwili minęło już trochę czasu, sonda nadal przesyła cenne zdjęcia, które udało jej się wykonać w trakcie historycznego zbliżenia.
Widzieliśmy już liczne kolorowe fotografie przedstawiające oświetloną część planety karłowatej, na której znajduje się między innymi charakterystycznie jasna struktura w kształcie serca. Widzieliśmy również specjalne ujęcia z bliska ukazujące piękno plutonowych wzniesień, dolin i innych szczegółowych znamion, jakie wykształciły się na powierzchni eksplanety.
Niedawno NASA opublikowała nowe fotografie, które ukazują tarczę Plutona z całkiem innej – nieoświetlonej przez Słońce strony. Widać na nich cieniutką i rozjaśnioną powłokę gazową planety karłowatej, która stanowi jej atmosferę.
Według przypuszczeń naukowców w skład wspomnianej atmosfery wchodzą głównie azot, metan i dwutlenek węgla. Powłoka gazowa powstała prawdopodobnie wskutek sublimacji zamarzniętych substancji na jego powierzchni, a jej gęstość zależy głównie od odległości, w jakiej Pluton znajduje się od Słońca.
Po kliknięciu możecie zobaczyć zdjęcie ciemnej strony Plutona w całej okazałości:
Źródło: NASA