
Czy myśl o robotach budzi w tobie apokaliptyczne skojarzenia rodem z filmów science fiction? Czy uważasz, że grozi nam dominacja maszyn lub nawet zagłada ludzkości? A może fascynują cię niezwykłe możliwości jakie otwiera przed nami świat robotyki? Niezależnie od tego, na które pytanie odpowiedziałaś/-eś twierdząco, zapraszamy do zapoznania się z listą najciekawszych umiejętności, jakie w 2016 roku zdobyły roboty. A nauczyły się bardzo wiele!
Operacje chirurgiczne
Oczywiście udział robotów w operacjach chirurgicznych nie jest żadną nowością – maszyny od lat pomagają lekarzom przeprowadzać zabiegi. Jednak w 2016 roku doszło do pierwszej operacji bez udziału człowieka! Co prawda zabieg przeprowadzony był na razie na świńskim jelicie, jednak autorzy eksperymentu twierdzą, że robot STAR poradził sobie lepiej niż zrobiłby to wykwalifikowany chirurg.
W mijającym roku przeprowadzona została również pierwsza operacja wnętrza oka z udziałem malutkiego robota Preceyes. Aparat sterowany jest za pomocą joysticka, a jego użycie niweluje drżenie rąk chirurga.
Niedawno pisaliśmy również o mięsnych robotach, które pomagają w wyciąganiu połkniętych przedmiotów z przewodu pokarmowego. Więcej na ich temat przeczytacie TUTAJ
Parkour
Pokonywanie wysokich przeszkód za pomocą skoków nie jest żadnym problemem dla robota Salto. Zaprojektowany na wzór małych ssaków naczelnych , takich jak galago, może odbijać się od ścian i wzbijać się do góry szybciej niż jakikolwiek dotychczasowy robot. Salto posiada lateksową sprężynę i starannie zaprojektowaną nogę, dzięki którym skacze na wysokość ok. metra z pozycji stojącej. Następnie aparat może odbić się od ściany, by osiągnąć jeszcze większą wysokość. Naukowcy twierdzą, że tego typu umiejętności ułatwią robotom poruszanie się po gruzie w strefach dotkniętych kataklizmami i ułatwią poszukiwanie ofiar. Akrobacje Salto zobaczycie na poniższym filmiku.
Polowanie
W 2016 roku naukowcy z Zurychu stworzyli robota, który potrafi polować – na razie, w ramach eksperymentu, celem była inna, kontrolowana przez człowieka maszyna. Robot, dzięki kamerze i specjalnemu oprogramowaniu, może z upływem czasu samodzielnie zdobywać doświadczenie i stawać się coraz lepszy w namierzaniu swojej ofiary. Brzmi przerażająco, prawda?
Odczuwanie bólu
Po tym jak wyobraziliśmy sobie roboty-drapieżców, perspektywa odczuwania przez nie bólu brzmi kojąco, prawda? Naukowcy chcą jednak, by ból pełnił dla robotów funkcję ochronną. Podobnie jak w przypadku żywych organizmów, odczuwanie bólu ma powstrzymać maszyny od kontaktu z zagrożeniem. Badacze z Uniwersytetu w Hanowerze pracują nad stworzeniem sztucznego systemu nerwowego, który będzie reagował na nacisk i temperaturę. Jego działanie możecie obejrzeć na poniższym filmiku.
Pomoc sparaliżowanym
W mijającym roku powstał również najlżejszy do tej pory egzoszkielet, który pomoże osobom sparaliżowanym od pasa w dół znowu chodzić! Aparat waży 12 kg i składa się z ortez, do których przymocowane są niewielkie silniki. Silniki te sterowane są przy pomocy guzików umieszczonych w parze kul. System umożliwia poruszanie biodrami i kolanami oraz chodzenie w tempie 1,8 km na godzinę.
Źródło: LIVESCIENCE