
Słonie to nie tylko piękne i inteligentne zwierzęta, ale również, jak pokazały liczne obserwacje naukowców, istoty obdarzone sporą empatią. Okazuje się, że te niezwykle delikatne i wrażliwe zwierzęta, mają swoje, delikatnie mówiąc, nietypowe upodobania i sekrety…
Naukowcom działającym w projekcie The Elephant Listening Project udało się sfilmować słonie afrykańskie w trakcie tzw. “mating pandemonium”, czyli “godowego pandemonium”. Zjawisko to jest znane od 25 lat, ale dopiero teraz, z pomocą kamer termowizyjnych, udało się uzyskać wyraźny obraz tego, co słonie robią pod osłoną nocy.
Wszystko zaczyna się od momentu, kiedy samica w rui jest gotowa do rozpoczęcia kopulacji i sygnalizuje to swoim zachowaniem, wydając głośne, dudniące dźwięki, wabiące samców. Nawet gdy któryś z nich odpowie na jej wezwanie, samica nie przestaje, kierując się nadzieją, że “przywoła” większego i silniejszego partnera – dopiero gdy to się nie udaje, para przystępuje do działania. I tu zaczyna się cała zabawa – samiec i samica zostają otoczeni przez wszystkich członków stada, którzy dopingują ich głośno trąbiąc, biegając dookoła i robiąc mnóstwo hałasu, a także… oddając mocz i kał. To jeszcze nic – kiedy para skończy kopulować, obserwatorzy natychmiast podchodzą jeszcze bliżej by powąchać i spróbować śluzu oraz nasienia, które znalazły się na ziemi lub na nich samych.
Nie do końca wiadomo, jakie jest naukowe wyjaśnienie tych nietypowych zachowań. Przypuszcza się, że słonie angażują się tak bardzo po to, by sprawdzić stan zdrowia i kondycję kopulującej pary. Samice, które w przyszłości mogą być zainteresowane kopulującym samcem mogą powąchać i spróbować jego nasienia by przekonać się o jego męskości. Podobne przesłanki mogą kierować młodymi samcami zdobywającymi w ten sposób wiedzę na temat płodności samic.
Wyjaśnienie może być też inne: samice słoni kopulują raz na… cztery lata, więc z pewnością wymaga to specjalnej oprawy;)
Swoimi wrażeniami możesz podzielić się tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)
Źródło: iflscience.com