
To, co dzieje się w mózgach chorych, którzy są przytomni, ale pozbawieni świadomości, czyli pozostają w tak zwanym stanie wegetatywnym, wciąż pozostaje dla nas zagadką. U takich pacjentów zachowane są reakcje odruchowe (reagują na ból, zmiany temperatury, samodzielnie oddychają i trawią pokarmy), ale nie potrafią kontaktować się ze światem zewnętrznym. Istnieje również możliwość, że po prostu to my jeszcze nie wiemy jak się z takimi osobami porozumieć.
Bang! Jesteś martwy!
Lorina Nacia wraz ze współpracownikami z University of Western Ontario dokonali ostatnio niezwykłej obserwacji. Przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) badali oni aktywność mózgu u 12 zdrowych uczestników oraz dwóch pacjentów o nieznanym poziomie świadomości, będących w stanie wegetatywnym z powodu urazu mózgu. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego gdyby nie to, że pacjentom wyświetlano specjalnie skrócony, 8-minutowy film mistrza suspensu – Alfreda Hitchcocka z 1961 roku “Alfred Hitchcock Presents – Bang! You’re Dead”. W filmie tym małe dziecko spaceruje po mieście z rewolwerem, celując w przypadkowych przechodniów i krzycząc „Bang! Jesteś martwy!”.
Zadaniem uczestników było oglądanie filmu i śledzenie jego fabuły z maksymalną koncentracją. Jak się okazało, zwiększona aktywność mózgu zarówno u zdrowych badanych, jak i u jednego z chorych, pozostającego w stanie wegetatywnym od 16 lat, 34-letniego mężczyzny, była zlokalizowana podobnie – w czołowych i skroniowych obszarach, które odpowiadają za wyższe procesy poznawcze. Wniosek z tego taki, że człowiek ten był prawdopodobnie świadomy i zdolny do śledzenia fabuły przedstawionego filmu, tylko nie był w stanie tego okazać!

fot. bookmyshow
U drugiej pacjentki po urazie, 20-letniej kobiety, odnotowano jedynie aktywność w obszarach sensorycznych mózgu, nie związanych z funkcjami wykonawczymi.
Na podstawie powyżej opisanych obserwacji po raz pierwszy wykazano, że pacjent o nieznanym poziomie świadomości jest w stanie monitorować i analizować informacje pochodzące ze środowiska zewnętrznego w taki sam sposób, jak dzieje się to u zdrowych ludzi. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ szacuje się, że około jeden na pięciu pacjentów jest niesłusznie diagnozowany jako pozbawiony świadomości, a dzięki opisanej technice, można będzie skutecznie to weryfikować.
Swoje obserwacje naukowcy opisali w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.
Źródło: I fucking love science