
To prawdziwy olbrzym: ważył tyle, co 12 słoni (około 65 ton), był tak wysoki, jak dwupiętrowy budynek, miał długość około 26 metrów, żył w późnej kredzie, czyli około 84-66 milionów lat temu i żywił się…roślinami! Poznajcie nowy, właśnie odkryty na terenie Patagonii w Argentynie, gatunek dinozaura: Dreadnoughtus schrani. Należał on do tak zwanych zauropodów, roślinożernych dinozaurów o długich szyjach, które dorastały do imponujących rozmiarów.
Odkrycia dokonał zespół pod kierownictwem Kena Lacovara, profesora geologii i paleontologii na Uniwersytecie Drexel w Filadelfii. Nazwa rodzajowa „Dreadnoughtus” pochodzi od brytyjskich okrętów wojennych Dreadnoughts, używanych podczas I Wojny Światowej. Natomiast nazwa gatunkowa „schrani” została nadana na cześć sponsora przeprowadzonych badań i działacza internetowego, Adama Schrana.
Naukowcy natknęli się po raz pierwszy na kości tego dinozaura w lutym 2005 roku i okazało się, że to, co odkopali, było kością udową o długości 1,8 metra! Niedługo później odkryli mnóstwo innych połączonych ze sobą kości, które tworzyły niemal w połowie kompletne szkielety dwóch osobników. Jest to niezwykle rzadko spotykane i dzięki temu można było, z dużym prawdopodobieństwem, wywnioskować w jaki sposób prehistoryczny gad się poruszał, a także odtworzyć jego wygląd. Co ciekawe, nie odnaleziono głowy olbrzyma, gdyż najprawdopodobniej odpadła po jego śmierci i być może znajduje się gdzieś daleko. Oszacowano jedynie, że była ona niewielka, lekka i znajdowała się na końcu około 11-metrowej długości szyi.
Kiedy znalezisko poddano dokładniejszym analizom okazało się, że badany dinozaur nie był jeszcze w pełni dojrzały – kości jego ramienia nie były całkowicie połączone ze sobą, jak to ma miejsce u dorosłych osobników. Na młody wiek olbrzyma wskazują również komórki jego kości, które w przekroju przypominają te, które dotychczas stwierdzano u młodych osobników.
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.