
Mars jest planetą, z którą od lat wiązane są niezwykłe plany. Naukowcy mają nadzieję, że na jego powierzchni istnieje życie. Jednakże, jak dotąd żadna z wysłanych sond tego nie potwierdziła. Pomimo licznych niepowodzeń badania są kontynuowane, a w najbliższych latach planuje się nawet podróże na Marsa z udziałem ludzi.
Mars plasuje się zaraz za Ziemią na liście obiektów Układu Słonecznego, gdzie panujące warunki sprzyjają egzystencji życia. Jest tak za sprawą zarówno sprzyjającej lokalizacji Marsa, jak i jego parametrów. Uważa się, że u początków jej istnienia, powierzchnia rdzawej planety bogata była w roślinność oraz wodę w stanie ciekłym.

Krater Garni z zaznaczonymi śladami (o szerokości 5 metrów) po spływającej wodzie. Fot. NASA/JPL/University of Arizona
Niestety w wyniku procesów związanych z zastygnięciem żelaznego jądra Mars stracił ochronę przed wiatrem słonecznym, którą niegdyś było pole magnetyczne. Szacuje się, że właśnie szkodliwa działalność zjonizowanych cząstek jest powodem zaniku górnych partii atmosfery i w efekcie zmniejszenie jej grubości. Taki stan rzeczy sprawia, że atmosfera czerwonej planety jest rozrzedzona, a to z kolei jest powodem stosunkowo niskiego ciśnienia atmosferycznego. Takie warunki, w połączeniu z niską temperaturą, stają się powodem parowania wody z jednoczesnym jej zamarzaniem.
Na podstawie powyższych danych można by wysnuć wniosek, że istnienie wody w stanie ciekłym na powierzchni Marsa jest niemożliwe. I tutaj zaskoczenie – według informacji od NASA przeprowadzone ostatnimi czasy badania w kraterze Gale z udziałem łazika Curiosity dowodzą, że na jego dnie znajduje się… ciecz! Jest to nic innego jak mieszanina wody, soli i nadchloranu wapnia. Połączenie tych trzech substancji znacznie obniża temperaturę zamarzania wody, przez co ciągle utrzymuje się ona w stanie ciekłym.

Brązowym kolorem zaznaczono ślady spływającej wody. Fot. NASA/JPL/University of Arizona
Co to może oznaczać?
Samo pojawienie się wody stwarza możliwości do rozwoju i istnienia życia. Naukowcy są pewni, co do tego, że Mars nie jest zamieszkany przez żadne zaawansowane biologicznie organizmy. Natomiast ich pewność zanika w przypadku organizmów takich jak bakterie.
Jeszcze przed odkryciem wody w stanie ciekłym sądzono, że jeśli na Marsie istnieje życie, to jest ono ukryte głęboko pod jego powierzchnią. Dzisiaj, w związku z fenomenalną wiadomością możemy śmiało rzec, że znalezienie prostych form życia na powierzchni czerwonej planety to tylko kwestia czasu.
Źródło: NASA
Zdjęcia: NASA