
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zaćmienie Księżyca to nic ciekawego. Przecież Księżyc znika nam każdego miesiąca. Jednak zaraz przekonacie się o tym, że zaćmienie to zupełnie inne zjawisko. A spektakl ten nierzadko jest gwarancją magicznych i niezapomnianych widoków.
Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi. Nie posiada źródła własnego światła – to co widzimy jako świecący Księżyc jest tak naprawdę odbiciem od jego powierzchni światła słonecznego. W zależności od tego jak Księżyc jest zwrócony do Słońca możemy obserwować różne jego fazy. Gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem, a jego widoczna dla nas strona jest pogrążona w mroku, mamy do czynienia z nowiem. Natomiast gdy Księżyc znajdzie się po drugiej stronie Ziemi, cała jego widoczna część oświetlona jest przez Słońce. Widzimy wtedy Księżyc w pełni. Pomiędzy dwiema takimi samymi fazami Księżyca upływa ok 29,5 doby, czas ten zwany jest miesiącem synodycznym.
Zaćmienie Księżyca jest dość rzadkim zjawiskiem. Występuję ono w sytuacji, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Nasz satelita musi znaleźć się w strefie cienia rzucanego przez Ziemię. W tym przypadku do Księżyca przez pewien czas nie dochodzi światło Słońca i mamy do czynienia z zaćmieniem.
W zależności od tego, jak cień Ziemi padnie na Księżyc wyróżniamy trzy rodzaje zaćmień:
– całkowite zaćmienie: cały Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi. Nie znika on nam jednak całkowicie z naszych oczu. Ziemska atmosfera w zależności od stopnia zapylenia nadaje mu czerwony, pomarańczowy lub brunatno-szary kolor.
– częściowe zaćmienie: tylko część Księżyca przechodzi przez cień Ziemi. Efekt wizualny jest taki sam jak przy zaćmieniu całkowitym. Dotyczy jednak tylko tej części Księżyca, która znalazła się w cieniu.
– półcieniowe zaćmienie: Księżyc przechodzi tylko przez słaby półcień Ziemi. My możemy obserwować to jako niewielkie pociemnienia brzegów Księżyca.
Wbrew pozorom zaćmienia Księżyca są zjawiskami rzadszymi niż zaćmienia Słońca. W roku przypadają co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale zdarza się, że może ich być nawet pięć. Srebrny glob wpada w cień Ziemi maksymalnie trzy razy do roku. Może się i tak zdarzyć, że w danym roku nie będzie żadnego zaćmienia Księżyca. Jednak w ciągu naszego życia mamy szanse oglądać więcej zaćmień Księżyca. Wynika to z faktu, że zaćmienie Słońca jest widoczne tylko w wąskim pasie na Ziemi, natomiast zaćmienie Księżyca jest widoczne na całej półkuli. Oczywiście w miejscach gdzie w danym momencie będzie noc.
W Polsce szczęście dopisze nam 28 września 2015 roku, kiedy to będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca.
Zapraszamy do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie będziemy na bieżąco podrzucać informacje o nadchodzącym zaćmieniu: Oglądamy całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce
Źródło: Łowcy Zaćmień, Archive.today, Encyklopedia PWN
Polub NaukLove na Facebooku – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)