
Łazik marsjański Curiosity już od 5 lat eksploruje powierzchnię czerwonej planety w poszukiwaniu wszelkich form życia. Przez cały ten czas znajduje się w stosunkowo dużej odległości od Ziemi, jednakże nie przeszkadza to w jego funkcjonowaniu. Naukowcy regularnie dzięki sygnałom elektromagnetycznym wysyłają mu określone instrukcje, które łazik wiernie wykonuje.
Ostatnimi czasy Curiosity badał marsjański krater Gale, w którego centrum znajduje się wzniesienie Mount Sharp. Środowisko to uległo zmianom miliardy lat temu, co uczyniło je jednym z ciekawszych obiektów badawczych na tej planecie. Korzystając z okazji ów wspaniały geniusz myśli technicznej miał za zadanie zbadać obecnie aktywne wędrujące wydmy na Marsie zwane ciemnymi wydmami Bangold.
Jak można by się było spodziewać – Curiosity wypełnił swoje zadanie znakomicie przy okazji strzelając niesamowitą serię fotek napotkanej po drodze wydmie! Tomasz Mielnik, o którym już raz mieliśmy okazję państwu wspominać po raz kolejny to wykorzystał i zachwycił swoją niezwykłą panoramą, do której stworzenia użył około 200 zdjęć wykonanych przez marsjański łazik.
„To tylko 14 godzin składania panoramy z 200 zdjęć. Efekt końcowy 450 mega pikseli” – mówi Tomasz – „Jest to druga panorama na świecie. Znajomy z Estonii poskładał zdjęcia zaraz, gdy otrzymaliśmy je z łazika”
Powstałe dzieło oglądać można klikając tutaj.
Oglądając ogromną wydmę, warto również zwrócić uwagę na uwieczniony w oddali krajobraz marsjański, który wraz ze swoją rdzawą barwą wygląda dosłownie bajecznie. Oddalone, gdzieś na drugim planie góry wydawałoby się, że są ukryte za mgłą. Tymczasem jest to zwykły marsjański „kurz” unoszący się w powietrzu.