
Dziś mamy informację, która z pewnością wielu z Was zaskoczy – czy kiedykolwiek przyszło Wam do głowy, że jelenie mogą zjadać… ptaki?! Jak się okazuje – robią to nawet dość często!
Kamery umieszczone przez naukowców z Nowej Dakoty nad gniazdami ptaków śpiewających zarejestrowały dość szokujący materiał: to wcale nie lisy czy susły zjadały żywe pisklęta, a jeleń wirginijski! Nie jest to wcale odosobniony przypadek. W trakcie innych badań, w Kanadzie, ornitolodzy zakładali specjalne siatki do łapania ptaków, dzięki którym można było je następnie zmierzyć, zbadać i wypuścić. Kiedy w pobliżu przechodziło stado jeleni, niektóre z nich podchodziły do siatek i wyjadały z nich żywe ptaki! Nie tylko jelenie chcą urozmaicać swoją dietę – w Indiach rolnicy niejednokrotnie zauważali krowy zjadające małe kurczaczki! Zresztą, obejrzyjcie poniższy filmik:
Zjawisko zjadania młodych ptaków przez jelenie najdokładniej zbadał, jako jeden z bardzo nielicznych naukowców na świecie, Bob Furness z Uniwersytetu Glasgow, który zajmuje się badaniem ekologii ptaków morskich. Zajmował się on także zjawiskiem zjadania ptaków przez owce na Wyspach Szetlandzkich. Furness zaobserwował, że to owce były sprawcami ataków na pisklęta rybitw popielatych, które na wyspie Foula występowały bardzo licznie. Owce atakowały w niezwykły sposób-odgryzały ptakom nogi.
Natomiast na szkockiej wyspie Rum, jelenie szlachetne w równie brutalny sposób – odgryzając głowy i nogi – uśmiercały pisklęta burzyków popielatych. Na przełomie sierpnia i września młode tych ptaków, wciąż nieumiejące latać, stopniowo opuszczają gniazda na zboczach wzgórz i są wówczas najbardziej narażone na ataki drapieżników. Zdarza się to głównie, gdy opuszczają gniazda nocą i są świetnie widoczne w świetle Księżyca.
Obserwatorzy ptaków wielokrotnie byli zaskoczeni liczną obecnością pozbawionych głów martwych młodych burzyków pod koniec lata. Brakowało im również kości nóg i skrzydeł, ale co ciekawe – pióra, ciało i skóra pozostawały nietknięte.
Dlaczego z natury roślinożerne przeżuwacze nagle stają się drapieżnikami?
Odpowiedź może stanowić niedobór mikroelementów, zwłaszcza wapnia i fosforu, co jest częste u owiec czy jeleni żerujących na moczarach i terenach bagnistych, gdzie występują kwaśne gleby ubogie w minerały. W celu uzupełnienia tych pierwiastków w pożywieniu, zjadają one kości ptaków, dokładnie uważając, by nie zjeść piór, mięsa czy skóry, do których trawienia ich żołądki nie są przystosowane. Zjadanie odpowiedniej ilości wapnia w pożywieniu jest szczególnie ważne u jeleni, którym jest on potrzebny do wytworzenia poroża. A im większe poroże, tym lepszy sukces reprodukcyjny danego samca.
Poniżej możecie zobaczyć nagrania przedstawiające jelenie zjadające ptaki.
Źródło: io9