
Zaledwie godziny dzielą nas od jednego z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych w 2015 roku. W nocy z 27 na 28 września nastąpić ma krwawe zaćmienie Księżyca, które ze względu na warunki astronomiczne ma być wyjątkowo dobrze widoczne. Z uwagi na osobliwość tego wydarzenia zachęcamy i motywujemy wszystkich do uczestnictwa w obserwacjach.
Średnio co dwa lata dochodzi do spektakularnie pięknego zjawiska zwanego zaćmieniem Księżyca. W tym roku mamy szczęście, ponieważ nadchodzące zaćmienie widoczne będzie prawie w całości również z terenów Polski. W fazie maksymalnej, jak wskazują prognozy, Księżyc ma się zaczerwienić z uwagi na znalezienie się w cieniu Ziemi. Dlaczego Księżyc staje się czerwony, a nie niebieski, różowy lub zielony? Najlepiej wyjaśnia to jeden z naszych wcześniejszych artykułów: Na czym polega zaćmienie Księżyca?
Aby zaobserwować piękno zbliżającego się zaćmienia Księżyca należy postępować według przedstawionego poniżej planu obserwacyjnego na nadchodzącą noc.
– 01:12 – początek zaćmienia półcieniowego (wejście w półcień Ziemi)
– 03:07 – początek zaćmienia częściowego (wejście w cień Ziemi)
– 04:11 – początek zaćmienia całkowitego
– 04:47 – faza maksymalna zaćmienia*
– 05:23 – koniec zaćmienia całkowitego
– 06:27 – koniec zaćmienia częściowego (wyjście z cienia Ziemi)
– 06:37 – zachód Księżyca
– 07:22 – koniec zaćmienia półcieniowego (wyjście z półcienia Ziemi)
Jeśli chcemy wzmocnić wrażenia związane z obserwacjami zaćmienia należy uzbroić się dodatkowo w teleskop lub lornetkę. Obserwacje zjawiska w kilkukrotnym powiększeniu na pewno nie jednego z nas wprawią w osłupienie.
Nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą aparatu wraz ze statywem w celu uwiecznienia tak pięknego zjawiska. Wykonane zdjęcia podsyłajcie nam na adres redakcja@nauklove.pl. Z najlepszych ujęć przygotujemy specjalną galerię.