
Bardzo dobrze pamiętamy marcowe zaćmienie Słońca, kiedy to tarcza Księżyca przykryła około 65% naszej dziennej gwiazdy. Wówczas na niebie pojawił się charakterystyczny „banan”, a wokół zrobiło się ciemniej i zimniej niż zwykle. Zjawisku temu przyglądało się wielu mieszkańców naszego kontynentu i wielu z nich nie kryło zachwytu.
Przypomnijmy sobie jak to wyglądało 20 marca 2015 roku dzięki zamieszczonym poniżej materiałom filmowym.
Zaćmienie Słońca na Spitsbergenie okiem Witolda Kaszkina:
Teledysk nakręcony w czasie całkowitego zaćmienia – 20.03.2015:
W nocy z 27 na 28 września 2015 roku będziemy mogli przeżyć wszystko od początku, ponieważ czeka nas kolejne niezwykłe zjawisko z kategorii zaćmień. Jeśli szczęście oraz pogoda nam dopiszą – będziemy mogli obserwować jak tarcza Księżyca powoli zmienia swoją barwę.
Czym jest zaćmienie Księżyca, i jak następuje?
Zaćmienie Księżyca to obserwowalne zjawisko zakrycia tarczy naszego naturalnego satelity. Następuje ono wówczas, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Księżycem, a Słońcem na odpowiedniej płaszczyźnie. Wówczas nasza planeta rzuca cień na powierzchnię srebrnego globu powodując, iż stopniowo jego tarcza zanika zmieniając jednocześnie barwę na krwistoczerwoną. Dokładny opis przebiegu zaćmienia Księżyca możesz przeczytać w naszym artykule: Na czym polega zaćmienie Księżyca?
Jak i kiedy zaobserwować zaćmienie Księżyca?
Zjawisko zaćmienia Księżyca w przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, jest możliwe do obserwacji bez żadnych zabezpieczeń. Jednakże, jeśli chcemy zobaczyć więcej, to dobrze jest uzbroić się w teleskop, lub lornetkę.
Aby zobaczyć wrześniowe zaćmienie Księżyca należy w dniu 28 września wyjść na dwór około godziny 3:00 nad ranem i skierować swój wzrok w kierunku naszego naturalnego satelity. Wówczas na jego tarczy powinien pojawić się lekki cień świadczący o tym, że zbliża się coś niezwykłego. Pomiędzy godziną 4:00, a 5:00 nastąpi faza kulminacyjna, w czasie której cień Ziemi pokryje całą tarczę Księżyca. Wówczas srebrny glob zmieni swoją barwę na krwawoczerwoną, co dostarczy obserwatorom dosłownie nieziemskich emocji.
Całość zakończy się tuż przed wschodem Słońca około godziny 6:00. W tym czasie Księżyc zbliży się do horyzontu i pomału pod niego zajdzie stając się tym samym niewidocznym dla obserwatorów z Polski.