
Zorza Polarna jest zjawiskiem zarezerwowanym w większości dla terenów biegunowych, oraz okołobiegunowych. Niezwykle rzadko zdarza się, że zjawisko to widoczne jest z terenów Polski. W tym roku mieliśmy zaledwie kilka okazji do tego typu obserwacji, z czego nie wszystkie mogły przebiec w sposób prawidłowy.
Po miesiącu spokoju pojawiła się po raz kolejny szansa na wystąpienie zorzy widocznej również z Polski. W nocy z 2 na 3 listopada prognozowana jest silna burza magnetyczna, której efektem ma być wyjątkowo piękny pokaz kolorów. Jej wystąpienie to dla specjalistów nadal rzecz dyskusyjna, jednakże należy być dobrej myśli.
Zorza z terenów Polski zdecydowanie lepiej wygląda na zdjęciach, dlatego warto zabrać ze sobą aparat wraz ze statywem. Aby obserwacje przebiegły w sposób pomyślny należy bacznie przyglądać się północnemu horyzontowi. Najlepiej będzie, jeżeli wówczas opuścimy tereny zanieczyszczone światłem udając się gdzieś za miasto. Jeśli zauważymy lekkie przejaśnienia w północnej części nieba oznaczać to będzie, że widzimy zorzę. Najlepiej jest w takiej sytuacji użyć aparatu i wykonać zdjęcia kontrolne z dłuższym naświetlaniem w celu upewnienia się, czy zjawisko faktycznie ma miejsce.
Jak się zachować dziś w nocy:
- szukaj zorzy nisko nad północnym horyzontem
- najlepiej rusz się poza miasto w kierunku północnym
- wykonuj kontrolnie zdjęcia o kilkusekundowym czasie naświetlania
- pamiętaj, że na żywo zorza raczej nie wygląda tak jak na zdjęciach, więc bądź czujny bo może ją właśnie widzisz
- jak uchwycisz ją na zdjęciu, prześlij je do nas:)
Zobacz jak wyglądała marcowa zorza: Nad Polską minionej nocy była widoczna zorza polarna. Zobacz przepiękne filmy i zdjęcia