
Najpopularniejszym rojem meteorów na Ziemi niewątpliwie są Perseidy. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko porze roku, w której występują, ale również swojej aktywności. Patrząc na to, jak wiele ludzi się nimi fascynuje mogłoby się wydawać, że jest to najaktywniejszy rój meteorów jaki obserwować możemy z Ziemi. Tymczasem rzeczywistość jest nieco inna.
Kwadrantydy to kosmiczne gruzowisko składające się z obiektów nie większych od ziarnka piasku. Jest to materiał z planetoidy (196256) 2003 EH1, która co jakiś czas odwiedza okolicę Ziemi po to, by następnie wykonać kolejne okrążenie wokół Słońca po swojej spłaszczonej orbicie. Trudno ustalić powód, w wyniku którego obiekt ten ciągnie za sobą tak obszerny zbiór małych odłamków skalnych. Biorąc jednak pod uwagę rozmiary planetoidy, jej masę, a także znikomą grawitację, mogą być to np. zderzenia z innymi, niekoniecznie wielkimi obiektami, które wyrzucają w przestrzeń część materii z planetoidy.
Wszystko to zaczyna krążyć wokół Słońca po tej samej lub podobnej orbicie. W ten sposób planetoida ciągnie za sobą całą masę gruzowiska, w które rokrocznie na początku stycznia wlatuje planeta Ziemi. Wówczas meteory z dużą prędkością wpadają w atmosferę ziemską fundując obserwatorom widowisko w postaci roju Kwadrantydów. Według danych statystycznych rój ten w momencie swojego maksimum – 3 stycznia – jest odrobinę bardziej aktywny od popularnych Perseidów, jednakże w przeciwieństwie do nich, Kwadrantydy szaleją dość krótko (około tygodnia).
Obserwacje ich aktywności powinniśmy wobec tego rozpocząć na początku nowego roku w dniach od 1 do 7 stycznia. W pogodną noc oprócz grubego ubrania i gorącej herbaty w termosie przydać się może zwykły leżak. Pozycja leżąca pozwoli nam na objęcie wzrokiem znacznie większego obszaru nieba, co zmniejszy szanse na przegapienie meteoru. Zaraz po zachodzie Słońca spadające gwiazdy wylatywać będą spod północnego horyzontu. Sytuacja ta jednak ulegnie zmianie wraz z nastąpieniem drugiej połowy nocy. Po północy radiant Kwadrantydów w postaci gwiazdozbioru Wolarza będzie widoczny nad wschodnim horyzontem. W jego lokalizacji z pewnością pozwoli nam gwiazda Arktur – najjaśniejsza z gwiazdozbioru Wolarza.