
Zanim przeczytacie ten artykuł, przypomnijcie sobie swoje próby wstrzymywania oddechu pod wodą. Pewnie wynik większości z Was oscyluje pomiędzy 1-2 minutami. Teraz strzelajcie, ile może wynosić rekord świata.
Otóż 28 lutego 2016 roku Hiszpan Aleix Segura, podczas pokazów nurkowych odbywających się w Barcelonie, ustanowił rekord w przebywaniu pod wodą na jednym wdechu. Jego wynik to niewyobrażalne 24 minuty i 3 sekundy! Konkurencja, w której startował, pozwala przed podjęciem próby nasycić organizm czystym tlenem. Dzięki temu jego poziom w tkankach w czasie zanurzenia jest większy niż przy zwykłym oddychaniu powietrzem.
Nie do końca wiadomo jakie mechanizmy powodują, że niektóre osoby są wstanie osiągnąć wynik tak bardzo odbiegający od normy. Na pewno ma na to wpływ pojemność płuc. U normalnego człowieka wynosi ona ok. 6 litrów a dzięki treningowi jesteśmy w stanie zwiększyć ją nawet do 9 litrów. Następnym czynnikiem jest tzw. „odruch nurkowy” – polega on na tym, że w pewnych sytuacjach gdy organizm przewiduje, że może zabraknąć mu tlenu, odcina jego dopływ do mniej ważnych narządów ciała, a koncentruje w tych, które są niezbędne do utrzymania funkcji życiowych. „Odruch nurkowy” kieruje tlen przede wszystkim do mózgu i serca. Ten mechanizm, prawdopodobnie uruchamiany jest w organizmie po kontakcie twarzy z zimną wodą. Kolejną umiejętnością rekordzistów nurkowania jest sztuka relaksacji i opanowania pod wodą. Dzięki temu, są oni w stanie zmniejszyć ilość uderzeń serca a przez to również, zużycie tlenu. U wybitnych zawodników jest to nawet 14 uderzeń na minutę, w porównaniu do 70-90 u normalnego człowieka. Wiadomo też, że trening nurkowania poprawia tolerancję naszego organizmu na stężenie dwutlenku węgla. Duże stężenie tego gazu pobudza nasz ośrodek oddechowy, a ten z kolei każe nam wykonać wdech i wydech w celu pozbycia się CO2 i nabrania powietrza.
Pamiętajcie aby przy Waszych próbach bicia rekordu zachować ostrożność.
Długie wstrzymywanie oddechu niesie ryzyko niedotlenienia mózgu.
To teraz kolej na Was, ile najdłużej byliście pod wodą na bezdechu?