
Już jutro w godzinach przedpołudniowych na terenie naszego kraju będziemy mogli podziwiać rzadkie i niezwykle widowiskowe zjawisko – częściowe zaćmienie Słońca. Tego rodzaju spektakl aż prosi się o uwiecznienie go za pomocą aparatu fotograficznego.
Uwaga!
Zanim zaczniecie czytać dalej pamiętajcie, że absolutnie niewskazane jest patrzenie na Słońce przez aparat bez odpowiedniego filtra słonecznego. Zerkanie bezpośrednio na Słońce przez przyrząd optyczny, taki jak obiektyw, lornetka czy teleskop może spowodować uszkodzenie lub utratę wzroku.
Sfotografowanie zaćmienia wymaga uporania się z nadmiarem światła. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o własny wzrok oraz bezpieczeństwo matrycy, która narażona na długotrwałą ekspozycję na silne punktowe światło może ulec uszkodzeniu. By do tego nie dopuścić, a jednoczesnie ochronić oczy powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny filtr słoneczny np. dostępny w Polsce Baader Planetarium. Arkusz o wymiarach 10 x 10 centymetrów takiego filtra to koszt kilku złotych. Filtr należy umieścić przed przednią soczewką obiektywu, którym zamierzamy fotografować zaćmienie. Można do tego wykorzystać osłonę przeciwsłoneczną lub zwykły filtr UV nakręcany na obiektyw. Należy zwrócić uwagę, by mocowanie folii Baadera było pewne – jej utrata podczas fotografowania Słońca grozi w najlepszym wypadku – uszkodzeniem matrycy aparatu, a w najgorszym – utratą wzroku.
Przez obiektyw uzbrojony w filtr Baader Planetarium jesteśmy w stanie dostrzec jedynie Słońce. Niebo w kadrze będzie całkowicie czarne. Oprócz samego aparatu oraz filtra, do wykonania precyzyjnej fotografii Słońca z całą pewnością przyda się statyw lub coś, co będzie pełniło jego funkcję. Dzięki stabilnemu podłożu będziemy w stanie precyzyjnie umieścić Słońce w kadrze, co może być problemem przy bardzo długich ogniskowych (przy ogniskowej 1000 mm w formacie DX Słońce wypełni niemal cały kadr, więc zmieszczenie jego całej powierzchni na zdjęciu może być bez statywu mocno utrudnione).
Jeżeli chodzi o ustawienia przysłony, migawki oraz ISO – tutaj wiele zależy od inwencji osoby fotografującej i tego, jaki efekt chce ona osiągnąć. Na pewno warto korzystać z trybu manualnego i zapisu zdjęć w formacie RAW (o ile oczywiście sprzęt, którym fotografujemy oferuje taką możliwość). Bezpiecznym wyjściem jest trzymanie się wysokich (ale nie maksymalnych) wartości przesłony, które powinny zapewnić odpowiednią ostrość kadru. Jeżeli chodzi o czas otwarcia migawki – proponujemy wartości nie dłuższe niż 1/320, ale ten parametr jest mocno uzależniony od ogniskowej obiektywu, jakim fotografujemy oraz tego, czy korzystamy ze statywu, czy nie.
Owocnych fotograficznych łowów!
W jakich godzinach zaćmienie będzie widoczne w poszczególnych polskich miastach? Zobacz TUTAJ.
O tym jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca możecie przeczytać TUTAJ.