
Czy kiedykolwiek przyszło Wam do głowy pytanie ile czasu zajmuje zwierzętom opróżnienie pęcherza? Według niedawno opublikowanych wyników badań, większość ssaków większych niż nietoperz potrzebuje tyle samo czasu – magiczne 21 sekund – na oddanie moczu.
Dlaczego akurat tyle? Pęcherz słonia na przykład jest w stanie pomieścić 18 litrów moczu, a sika on tak szybko jak kot, którego pęcherz jest maksymalnie wypełniony zaledwie 5 mililitrami płynu (to tyle, co łyżeczka do herbaty!).
Zjawisko postanowił zbadać David Hu, profesor inżynierii mechanicznej wraz ze współpracownikami z Georgia Institute of Technology w Atlancie. Postanowili oni zmierzyć ile czasu zajmuje zwierzętom oddanie moczu i porównać otrzymane wartości. W tym celu obejrzeli 28 filmów przedstawiających sikające zwierzęta zamieszczonych na YouTube, a także sami nagrali 16 zwierząt w ZOO i zbierali ich mocz do butelek.
Okazało się, że zwierzęta ważące mniej niż 3 kg, jak na przykład nietoperze i małe gryzonie, nie potrafią oddawać moczu w postaci strumienia, lecz robią to w postaci serii kropli. Natomiast zwierzęta większych rozmiarów, zarówno kozy, goryle, nosorożce jak i duże psy (np. dogi niemieckie) opróżniają pęcherze oddając strumień moczu i zajmuje im to około 21 sekund.
Jaki jest mechanizm tego zjawiska? Kluczowym czynnikiem jest tutaj długość cewki moczowej, która wzrasta proporcjonalnie wraz z rozmiarami ciała. Ponadto okazało się, że u wszystkich zwierząt stosunek długości do szerokości cewki jest stały i wynosi 18. Wraz ze wzrostem długości cewki moczowej rośnie oddziaływanie efektów grawitacyjnych, dzięki czemu ciśnienie wewnątrz pęcherza moczowego wzrasta i mocz wypływa z niego szybciej. Badacze uznali, że ten niezwykle efektywny układ biologiczny, oparty na projekcie cewki moczowej – naturalnego „urządzenia” przyspieszającego przepływ, może znaleźć zastosowanie praktyczne w większej skali w inżynierii np. w projektowaniu zbiorników wodnych, węży strażackich czy basenów.
Źródło: LiveScience
Zdjęcie w nagłówku: Dave Wood