
Już za kilka dni (w najbliższy piątek, 20.03.2015) czeka nas zaćmienie Słońca, które bez większych problemów będziemy mogli obserwować z każdego punktu znajdującego się w obrębie granic naszego kraju. A naprawdę warto, bo kolejne równie efektowne zaćmienie ma być widoczne z Polski dopiero w 2026 roku.
Najkorzystniejszym miejscem do obserwacji zaćmienia w Polsce będzie tym razem Świnoujście – osoby, które zerkną w niebo w tym mieście w godzinach przedpołudniowych będą mogły zobaczyć tarczę słoneczną przesłoniętą przez Księżyc w aż 76%. W innych miastach obserwacja będzie nieco mniej efektowna, co absolutnie nie znaczy, że nie warto jej obserwować! W Gdańsku widzowie będą mogli zobaczyć 73 proc. zaćmienie, w Warszawie 66 proc., natomiast w Krakowie – 63 proc. Jedyne obszary lądowe, z których 20 marca 2015 roku będzie można podziwiać całkowite zaćmienie Słońca znajdują się poza granicami naszego kraju i są to Wyspy Owcze oraz Svalbard.
Patrzenie na Słońce nieosłoniętymi oczami może być powodem poważnego uszkodzenia wzroku. Szczególnie niebezpieczne dla naszego wzroku jest promieniowanie UV i to głównie przed nim powinniśmy się zabezpieczyć.
Bezpieczną obserwację zaćmienia Słońca umożliwiają:
– folia mylarowa Baadera ND5. Skrawek folii umożliwiający wygodną obserwację zaćmienia to koszt kilku złotych
– szkło spawalnicze o stopniu przyciemnienia minimum 12 maksimum 14
Zaćmienie możemy obserwować bezpośrednio przez skrawek folii Baadera, możemy też założyć ją na okulary, bądź teleskop. Podczas przygotowań musimy jedynie zwrócić uwagę, by nie odtykać folii w miejscach, przez które zamierzamy obserwować Słońce. Folii mylarowej nie powinno się również naciągać – jej pofałdowanie nie pogarsza jakości obserwowanego obrazu. Niezwykle ważne jest również, by (w przypadku obserwacji przez teleskop lub inny sprzęt optyczny) folię zakładać na obiektyw, czyli od strony, którą wpada światło.
Folia mylarowa jest często używana w kocach termicznych będących na wyposażeniu chociażby apteczek samochodowych.
Do obserwacji zaćmienia Słońca NIE MOŻNA UŻYWAĆ często polecanych przez przypadkowe osoby: okularów przeciwsłonecznych, kliszy fotograficznej, płyt CD, dyskietek ani okopconego szkła. Tego rodzaju materiały nie chronią przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV i obserwacja zaćmienia Słońca za ich pośrednictwem może przyczynić się do trwałego uszkodzenia wzroku. Nie wspominając już o tym (co jednak mniej istotne, bo nie zagraża zdrowiu), że tego rodzaju materiały znacznie pogarszają jakość obserwowanego obrazu.
W jakich godzinach zaćmienie będzie widoczne w poszczególnych polskich miastach? Zobacz TUTAJ.
O tym jak sfotografować zaćmienie dowiesz się natomiast TUTAJ.