
Redakcja amerykańskiego satyrycznego czasopisma Roczniki Badań Nieprawdopodobnych po raz 25. w historii przyznała Ig Noble, czyli Nagrody Nobla w wersji light. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce na Uniwersytecie Harvarda, gdzie nazwiska laureatów ogłaszali, jak co roku, laureaci prawdziwego Nobla.
Anty-Noble pierwotnie miały być nagrodą za „eksperymenty, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane”. Przez lata idea ewoluowała i obecnie te niecodzienne wyróżnienia przyznaje się za badania, które najpierw śmieszą, a następnie skłaniają do myślenia.
1. Fizyka. Uniwersalne prawo sikania.
U wszystkich ssaków, niezależnie od ich wielkości czas sikania jest bardzo podobny. Czynność ta zajmuje im od 10 do 30 sekund, średnio – 21 sekund. Nie ma znaczenia, czy będzie to królik, czy słoń. Małe zwierzęta oddają mocz w postaci serii kropel, natomiast większe jednolitym strumieniem. Za mechanizm tego zjawiska odpowiada stosunek długości do szerokości cewki moczowej, który u wszystkich przebadanych gatunków był taki sam.
Więcej o tych badaniach pisaliśmy w artykule pt. Jak długo sikają zwierzęta?
2. Ekonomia. Nagrody za odmowę przyjęcia łapówki.
Według jury, dla ekonomii w tym roku najbardziej przysłużyła się policja z Bangkoku, która wprowadziła innowacyjne nagrody dla funkcjonariuszy. Policjanci dostają pieniądze za odmowę przyjęcia łapówki.
3. Medycyna. Antyalergiczne pocałunki.
Japońcy uczeni przeprowadzili badania, które pokazują zbawienny wpływ intensywnych pocałunków dla osób cierpiących na alergie. W eksperymencie pacjenci cierpiący na alergie skóry i katar sienny zostali poproszeni o intensywne, 30 minutowe całowanie się z partnerem. Zanotowano u nich spadek przeciwciał IgE, które świadczą o reakcji uczuleniowej organizmu.
4. Chemia. Czy da się odgotować jajko?
Jak ugotować jajko wie każdy. Ale czy da się ten proces przeprowadzić w drugą stronę? Z ugotowanego jajka mieć na nowo surowe? Biochemicy z USA, gotowali jajko przez 20 minut, potem po dodaniu mocznika udało im się na nowo upłynnić ścięte wcześniej białko. Badania te, na pozór bezsensowne, mogą mieć duży wpływ na oszczędności w laboratoriach naukowych. W czasie eksperymentów przeprowadzanych na białkach (niekoniecznie kurzych) często dochodzi do popsucia się materiału badawczego. To odkrycie może pomóc naprawić ten materiał.
5. Biologia. Jak zrobić z kurczaka dinozaura?
Gdy do kupra kurczaka doczepisz sztuczny ogon zaczyna on chodzić w taki sposób, jak robiły to dinozaury. W eksperymencie 12 kurcząt 2 dni po wykluciu miało doprawiony sztuczny ogon. Z czasem zmieniany na coraz większy i cięższy. Spowodowało to zmianę środka ciężkości u tych krewnych dinozaurów, czego konsekwencją była zmiana sposobu chodzenia, na taki jakim poruszał się T. Rex.
6. Entomologia. Bolesność użądlenia pszczół.
Michael Smith, doktorant, postanowił sprawdzić, które użądlenia pszczół są najbardziej bolesne. Oczywiście na własnym ciele. Wybrał 25 punktów, każde z nich zostało użądlone przynajmniej trzy razy. Badacz opisywał ból w 10 stopniowej skali. Najbardziej bolesne okazało się ukłucie w nozdrza (9), w górną wargę (8,7) i penisa (7,3)
7. Diagnostyka medyczna. Progi zwalniające a rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego.
Pacjenci którzy jadąc do szpitala skarżą się na potworny ból okolic brzucha w czasie pokonywania progów zwalniających prawdopodobnie cierpią na zapalenie wyrostka robaczkowego.
8. Matematyka. 1171 dzieci sułtana.
Sułtan Maroko Mulaja Ismailia, panujący od 1672 roku, miał mieć ponoć 1171 dzieci, w tym 600 synów. Takie rewelacje zamieścił w swoim raporcie pewien francuski dyplomata. Wiedeńscy antropolodzy ułożyli matematyczne modele, by sprawdzić czy było to możliwe. Brali pod uwagę między innymi liczbę żon i nałożnic, częstotliwość kopulacji, dni płodne, żywotność spermy. Matematyka pokazała, że wynik sułtana, 1171 dzieci, był jak najbardziej do osiągnięcia. Wystarczyło 10 stosunków na tydzień i ok. 70 – 100 nałożnic.
9. Zarządzanie. Ryzykujący i nie ryzykujący prezesi.
Na podstawie 1,7 tys. prezesów nowojorskich spółek giełdowych szukano związku między stylem zarządzania firmą a zdarzeniami z dzieciństwa. Prezesi, którzy przeszli traumatyczne wydarzenia w dzieciństwie, podczas których ich życie było zagrożone mają mniej ryzykowny sposób zarządzania firmą. Zaciągają oni mniej kredytów, utrzymują także większe rezerwy finansowe swoich przedsiębiorstw.
10. Literatura. Wszyscy używają „hę”.
Zwrot „heh”, „hę”, „hmm” i inne bardzo podobnie brzmiące zbitki liter są uniwersalnym dźwiękiem wypowiadanym w sytuacji gdy czegoś nie zrozumieliśmy lub niedosłyszeliśmy. Badacze przeanalizowali bardzo odległe od siebie grupy językowe i we wszystkich zwrot ten brzmiał podobnie.
Źródła: Fizyka: PNAS, Chemia: UWEC, Biologia: PLOS, Entomologia: PEERJ, Diagnostyka medyczna: BMJ, Matematyka: PLOS, Zarządzanie: SSRN, Literatura: PLOS