
Gdy docierają do nas tego rodzaju informacje, przecieramy oczy ze zdumienia i mamy nieodparte wrażenie, że przyszłość, którą widzieliśmy jeszcze kilka, kilkanaście lat temu na filmach sci-fi, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Oto, w laboratorium w Genewie, fizycy dokonali kolejnego, ogromnego postępu w teleportacji – udało im się teleportować stan kwantowy fotonu do kryształu, przez światłowód o długości 25 kilometrów.
Osiągnięcie to pobiło poprzedni rekord tego samego zespołu z 2003 roku, kiedy to naukowcom udało się teleportować wiązkę światła na odległość 6 km. Okazuje się, że stan kwantowy fotonu może zostać utrzymany podczas transportowania go do kryształu bez wchodzenia z nim w kontakt.
Teleportacja kwantowa wiąże się z teorią wyjaśniającą, w jaki sposób zachowują się cząsteczki atomowe, gdy ich pary są “splątane” w stanie kwantowym i zaczynają wówczas odpowiadać jak połączone ze sobą “bliźnięta”, nawet na odległość.
Ma to ogromne znaczenie praktyczne, ponieważ może w przyszłości znaleźć zastosowanie w przenoszeniu na odległość znacznie większych ilości informacji niż przy pomocy kodu binarnego dzisiejszych komputerów. Co więcej, tego rodzaju transfer byłby praktycznie niemożliwy do przechwycenia. W kontekście osiągnięć szwajcarskich fizyków, na chwilę obecną najważniejszym zadaniem staje się znalezienie sposobu na to, by informacje kwantowe zakodowane w postaci światła mogły być przechowywane i przetwarzane w dzisiejszych warunkach bez utraty danych.
Badając opisane powyżej zjawisko, badacze wzięli dwa “splątane ze sobą” fotony, a następnie “przepchnęli” jeden z nich przez światłowód o długości 25 km, podczas gdy jego “bliźniak” został wysłany do kryształu, w którym zgromadzona została informacja niesiona przez foton. Następnie, jak podczas gry w bilard, wysłano trzeci foton, który uderzył w ten pierwszy, znajdujący się w światłowodzie, i obydwa uległy zniszczeniu. Naukowcy zbadali dokładnie kolizję tych fotonów i odkryli, że informacja zawarta w trzecim fotonie nie uległa zniszczeniu, ale została zmagazynowana w postaci kryształu, który jednocześnie zawierał w sobie drugi ze splątanych fotonów.
Pomimo tego, że do użytkowej teleportacji kwantowej jeszcze daleka droga, osiągnięcie fizyków z Genewy jest dużym krokiem naprzód w jej kierunku. Jak wyjaśnia główny autor publikacji w Nature Photonics, Felix Bussieres, stan kwantowy dwóch cząstek światła w stanie splątanym, które są jak bliźnięta syjamskie, jest jak kanał, który umożliwia teleportację od światła do materii.
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.
Źródło: phys.org