Znakomicie ubrany w wizualną formę i rozłożony na czynniki pierwsze problem szczepień. Całość została przygotowana przez zespół StopStopNop – grupę będącą kontrą dla coraz liczniejszego (niestety!) grona przeciwników szczepień.
„(…) Połączyła nas troska o zdrowie naszych dzieci, naszych siostrzeńców, bratanków, wnuków, kuzynów oraz ich kolegów. Troska podsycana przez napływające z zagranicy informacje o coraz częstszych i większych ogniskach chorób zakaźnych do niedawna uznawanych za praktycznie wyeliminowane z życia społeczeństw w rozwiniętych krajach. Wszyscy nasi rodzice i dziadkowie znali dzieci (często własne rodzeństwo), które nie przeżyły drugiego czy piątego roku życia, bo dopadł je koklusz, odra, ospa czy świnka. Widywali ofiary powikłań po chorobach. Ludzi, którzy do końca życia muszą się zmagać z polio (choroba Heinego-Medina), którzy nie będą nigdy mieć dzieci, którzy stracili słuch. A to wszystko przez choroby, których rozpowszechnianiu dzisiaj umiemy skutecznie zapobiegać. Myśleliśmy, że skoro ludzkość wypracowała sposoby zapobiegania najgroźniejszym chorobom, to zostaną one zepchnięte do narożnika, stłamszone, albo wręcz wyeliminowane. A jednak wracają. Czyżby z zanikaniem chorób zanikała również wiedza o tym, jak z nimi walczyć? Skąd idzie zagrożenie?
Zagrożeniem jest nieliczny, chociaż bardzo głośny ruch przeciwników szczepień. Stowarzyszenia i pojedyncze osoby, które występują przeciwko obowiązkowym szczepieniom, zagrażają rodzicom, szczególnie młodym, którzy nie mają pełnej wiedzy (bo skąd mieliby mieć) a którzy wobec medialnych akcji przeciwników szczepień (zwolenników epidemii) poszukują rzetelnej informacji. W Internecie znacznie łatwiej natknąć się na propagandowe materiały nielicznych antyszczepionkowców (proepidemików) niż na rzetelne opracowania naukowe lub materiały propagujące odpowiedzialne postawy rodzicielskie i społeczne. My chcemy to zmienić. Publikujemy materiały zweryfikowane od strony naukowej ale atrakcyjne pod względem formy przekazu. Rodzice – my również często – nie chcą czytać opasłych tomów opisujących procedury i metodologie prowadzenia badań naukowych. Chcą dostać rzetelne informacje przedstawione w przystępny sposób. My chcemy im to dostarczyć (…)”
Źródło: StopStopNop
Komiks w oryginale: Medium