
Na pytanie co powoduje, że nasze zęby przyjmują nieestetyczny żółtawy odcień z pewnością wielu z Was odpowie: palenie papierosów, picie kawy, herbaty, coca-coli. I bardzo dobrze! Jednak, jak się okazuje, to nie jedyne powody.
Przyczyny zmian koloru uzębienia można podzielić na dwie kategorie: działanie czynników zewnętrznych oraz związanych z wnętrzem człowieka. Te pierwsze wiążą się z oddziaływaniem różnych substancji na szkliwo, które jest twardą, zewnętrzną powłoką pokrywającą zęby. Jego przebarwienia zwykle spowodowane są spożywaniem ciemno zabarwionych pokarmów i napojów, m.in.: piciem kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, coca-coli, a także jedzeniem owoców takich jak grejpfruty, czarne jagody czy granaty. Zawierają one chromogeny, czyli związki chemiczne, z których powstają barwniki „przyklejające się” do szkliwa.
Kwaśne napoje i pokarmy dodatkowo pogarszają sprawę, gdyż powodują erozję szkliwa dzięki czemu chromogeny przedostają się jeszcze głębiej. Podobnie działa tanina, gorzka substancja zawarta w herbacie i czerwonym winie. Pozostałe przyczyny „zewnętrzne” zmiany koloru zębów to oczywiście palenie papierosów i żucie tytoniu oraz niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej, co powoduje gromadzenie się płytki nazębnej.
Przyczyny „wewnętrzne” związane są z budową zębów i wpływem różnych czynników na zaburzenie zdolności przepuszczania światła przez szkliwo i leżącą pod nim dentynę. Jedną z nich są leki. Na przykład przyjmowanie przez dzieci, u których zęby wciąż jeszcze się rozwijają (do 8 roku życia) antybiotyków takich jak tetracyckliny czy doksycykliny może skutkować zabarwieniem zębów na żółto-brązowawy kolor. Zmiany koloru zębów powoduje także minocyklina zawarta w niektórych lekach przeciw trądzikowi i chlorheksydyna będąca składnikiem niektórych płynów stosowanych do płukania jamy ustnej w zapaleniu dziąseł. Nawet popularne leki przeciwalergiczne lub obniżające ciśnienie krwi mogą niekiedy powodować odbarwienia zębów. Podobnie dzieje się podczas chemioterapii stosowanej w rejonie głowy i szyi oraz wskutek nagromadzenia się fluorków w organizmie.
Kolejnymi czynnikami powodującymi zmiany koloru zębów są uwarunkowania genetyczne i starzenie się organizmu. Jedni z nas rodzą się z zębami bardziej żółtymi, a inni mniej. Ma to związek z różną grubością szkliwa, które samo w sobie jest półprzezroczyste i jeśli jest ono cienkie, to prześwituje spod niego naturalnie żółtawo zabarwiona dentyna. Podobnie dzieje się z wiekiem, gdy szkliwo staje się coraz cieńsze i coraz bardziej uwidacznia leżącą pod nim dentynę.
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.