
Dlaczego psy merdają ogonami? Z pewnością każdy z Was uzna, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista – cieszą się! Czy jednak nasi czworonożni przyjaciele merdają ogonami tylko wtedy, kiedy chcą wyrazić swoje zadowolenie?
Okazuje się, że odpowiedź nie jest aż tak prosta, jak mogłoby się wydawać, a klucz do psiego zachowania tkwi w tym, w jakim kierunku poruszają one ogonami. Profesor Giorgio Vallortigara z Uniwersytetu w Trento, we Włoszech opublikował w 2013 roku na łamach czasopisma Current Biology wyniki swoich niezwykle ciekawych badań. Naukowcy przeprowadzili je na grupie 43 psów różnych ras, którym założono specjalne kamizelki monitorujące rytm pracy serca, a następnie pokazywano im filmiki przedstawiające psy, które machały ogonami w prawą lub lewą stronę.
Zwierzęta, które oglądały psy poruszające ogonami w lewo zaczynały zachowywać się nerwowo, a bicie ich serca przyspieszało, podczas gdy psy, którym pokazywano inne psy machające ogonami w prawo pozostawały spokojne przez cały czas trwania eksperymentu, a nawet podchodziły do psów z ekranu, gdyż postrzegały to zachowanie jako zaproszenie do kontaktu i towarzystwa.
Naukowcy wyjaśniają, że za tego typu reakcjami stoją automatyczne odpowiedzi zakodowane w dwóch różnych półkulach psiego mózgu. Podobnie jak u ludzi, psia prawa półkula kontroluje pracę lewej połowy ciała, a lewa półkula-prawej połowy. Na podstawie obserwacji już wcześniej wykazano, że bodźce pozytywne, takie jak pojawienie się właściciela, powodują u psów zwiększenie wykonywania ruchów ogonem w prawo, a bodźce negatywne, np. pojawienie się obcego psa w postawie dominującej, sprawiają, że zaczyna przeważać merdanie w lewą stronę. Kierunek merdania ogonem odzwierciedla zatem aktywację odpowiedniej półkuli.
W badaniu profesora Vallortigara psy poruszające ogonami w prawo wykazywały więc aktywację lewej półkuli, kontrolującej zachowania pozytywne, dążące do zbliżania, a dzięki temu obserwujące je psy także zaczynały zachowywać się w sposób zrelaksowany. Natomiast u psów merdających ogonami w lewo dochodziło do aktywacji prawej półkuli, odpowiadającej za odpowiedzi negatywne, dążące do unikania i wycofania, a co za tym idzie wywoływało to niepokój i przyspieszało bicie serca u obserwujących je zwierząt.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.
Źródło: Live Science
Zdjęcia: Flickr