
Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często. 20 marca, w Polsce będziemy mieli okazję podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. Tarcza Księżyca w około 70 procentach zakryje tarczę słoneczną. O ile niebo nie będzie bardzo zachmurzone, efekt zaćmienia będzie bardzo widoczny.
Zaćmienia Słońca zawsze wzbudzały w ludziach niepokój i były traktowane, jak zapowiedzi przełomowych wydarzeń. Czy jednak mamy się czego bać jeśli chodzi o najbliższe wydarzenia?
W mediach pojawiła się informacja o spodziewanych kłopotach europejskich elektrowni słonecznych. Coraz większa część energii elektrycznej, także w Europie, jest produkowana w ogniwach fotowoltaicznych, a zaćmienie Słońca spowoduje nagły spadek ich mocy. Organizacje zajmujące się analizą rynku energii szacują, że ten spadek na całym kontynencie może wynieść ponad 1/3. Moc europejskich elektrownie słonecznych wynosi około 90 GW, ale w wyniku zaćmienia spadnie ona do mniej niż 60 GW.

Ogniwa fotowoltaiczne. Fot. Bernd Sieker
Problemem nie jest spadek mocy, tylko to, że stanie się to w tym samym czasie na obszarze całej Europy. Duże zachmurzenie może niemal całkowicie zakryć Słońce, ale takie warunki nie obejmują dużych obszarów, a wtedy spadek mocy w jednym kraju (czy obszarze kraju) jest automatycznie rekompensowany przez produkcję energii w innym. Europejska sieć energetyczna jest „zautomatyzowana”. Co się jednak stanie, gdy moc ogniw słonecznych spadnie na obszarze całego kontynentu?
O tym przekonamy się już jutro. Największe przewidywane spadki mocy elektrowni dotyczą Niemiec i Włoch, czyli państw, które fotowoltanikę mają rozwiniętą lepiej, niż inne europejskie kraje.
O której godzinie zaćmienie Słońca będzie widoczne w Twoim mieście? Sprawdź TUTAJ.
Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca? Klikaj TUTAJ:)