
Redakcja amerykańskiego satyrycznego czasopisma „Roczniki Badań Nieprawdopodobnych” po raz 24. w historii przyznała Ig Noble, czyli Nagrody Nobla w wersji light. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w nocy z czwartku na piątek na Uniwersytecie Harvarda, gdzie nazwiska laureatów ogłaszali, jak co roku, laureaci prawdziwego Nobla.
Anty-Noble pierwotnie miały być nagrodą za „eksperymenty, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane”. Przez lata idea ewoluowała i obecnie te niecodzienne wyróżnienia przyznaje się za badania, które najpierw śmieszą, a następnie skłaniają do myślenia. Do kogo Ig Noble, a wraz z nimi 10 bilionów dolarów Zimbabwe (w przeliczeniu: 4 dolary amerykańskie) trafiły w tym roku?
1. Fizyka
W dziedzinie fizyki nagrodzono czterech japońskich badaczy, którzy zmierzyli współczynnik tarcia o podłogę nadepniętej skórki od banana. Jak się okazuje, współczynnik ten wynosi całe 0,07, co oznacza, że na skórce… można się przewrócić (podobny współczynnik tarcia występuje w przypadku nart i ośnieżonego stoku).
2. Neurobiologia
W dziedzinie neurobiologii nagroda powędrowała do grupy naukowców z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu w Toronto. Badacze ci sprawdzili, co dzieje się w mózgu osoby, która widzi na powierzchni spalonego tosta… twarz Jezusa. Według naukowców jest to normalna właściwość naszego mózgu, który przejawia skłonność do dostrzegania w przypadkowych liniach i plamach zarysów znanych twarzy.
3. Zdrowie publiczne
W tej kategorii nagroda została przyznana naszym południowym sąsiadom – Czechom, którzy współpracowali z badaczami z USA i Indii. Grupa naukowców doszła do konkluzji, że posiadanie kota może być przyczyną… problemów natury psychicznej. Jako podstawę do wyciągnięcia takich wniosków podano m.in. fakt, że osoby pogryzione przez koty częściej zapadają na depresję.
4. Psychologia
Tym razem mamy badanie skierowane do wszystkich nocnych marków. Jak dowiedli naukowcy z Australii, Wielkiej Brytanii oraz (jakże by inaczej) USA – osoby, które późno kładą się spać i późno wstają są bardziej skłonni do aspołecznych zachowań niż Ci, którzy wstają ze wschodem słońca.
5. Sztuka
W dziedzinie sztuki wyróżnieni zostali Włosi. Stwierdzili oni, że piękno jest świetnym środkiem przeciwbólowym. Eksperyment, za który zostali wyróżnieni naukowcy z południa polegała na pokazywaniu badanym obrazów Vincenta van Gogha oraz Leonarda da Vinci i zwykłych „brzydkich” bohomazów. Podczas prezentacji dłoń badanego była drażniona sprawiającym ból promieniem lasera. Wyniki były jednoznaczne – piękne obrazy działają na nasze ciało kojąco.

Publiczność nagradza zwycięzców deszczem papierowych samolotów fot. Winslow Townson/Associated Press
6. Biologia
I znowu nasi południowi sąsiedzi – Czesi, w roli głównej. Tym razem pomagali im naukowcy z Niemiec, a problem, nad którym wspólnie pracowali był naprawdę wyjątkowy. Otóż, jak wynika z badań, psy robiące kupę zazwyczaj ustawiają się zgodnie z kierunkiem pola magnetycznego, a więc północ-południe. Nie wiadomo czemu tak się dzieje, ale opisane zachowanie jest niezaprzeczalnym faktem.
7. Badania arktyczne
Zbadajmy w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na zależność drapieżnik – ofiara. W tym celu przebierzmy się za niedźwiedzie polarne i polujmy na renifery w rezerwacie na Wyspie Edge’a w Archipelagu Svalbardu. Anty-Nobel gwarantowany.
8. Ekonomia
Nagroda za nowatorski sposób mierzenia zamożności kraju powędrowała do włoskiego urzędu statystycznego. Urząd ten poinformował w tym roku, że do szacowania PKB państwa będzie wliczał przychody z handlu narkotykami, prostytucji, a także każdego rodzaju działalności kryminalnej. Skutkiem nowego sposobu mierzenia produktu krajowego brutto ma być wzrost gospodarczy kraju o niemalże 2% PKB.
Jeśli nie wygrałeś Ig-Nobla w tym roku – a zwłaszcza jeżeli zostałeś laureatem – życzę więcej szczęścia następnym razem – Marc Abrams, organizator
9. Medycyna
Amerykańsko-hinduska mieszanka zawsze jest gwarancją czegoś niezwykłego. Lekarze z tych krajów wpadli na pomysł zatamowania krwawienia z nosa za pomocą peklowanej wieprzowiny. Pacjentką była młoda dziewczyna cierpiąca na genetyczną chorobę, której następstwem są między innymi długotrwałe krwawienia z nosa. Terapia podobno okazała się skuteczna.
10. Odżywianie
Naukowcy z Hiszpanii postanowili z kupek niemowlaków wyizolować szczepy bakterii mlekowych świetnie nadające się do zainicjowania procesów fermentacji, jakie są stosowane w przemysłowej produkcji wędlin, przede wszystkim salami i metki. Droga z pampersów niemowląt na nasz stół nie powinna wcale tak bardzo dziwić, bo ze względu na zdolność do przyswajania składników mleka matki bakterie mlekowe stanowią jeden z pierwszych i najważniejszych rodzajów mikrobów kolonizujących przewód pokarmowy niemowląt – stanowią do 95 proc. całej ich mikroflory jelitowej.
Wszystkim nagrodzonym redakcja NaukLove składa serdeczne gratulacje!;)
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.
Źródło: Improbable Research