
O Powstaniu Warszawskim napisano już chyba wszystko. Wyczerpujące artykuły na temat jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski możecie znaleźć chociażby w Wikipedii. My z okazji 70 rocznicy wybuchu powstania przygotowaliśmy dla Was krótki tekst, w którym znajdziecie 7 subiektywnie wybranych faktów dotyczących Powstania Warszawskiego. Jako uzupełnienie słowa pisanego prezentujemy fantastyczne prace Marcina Dziedzica, który połączył dwa światy – Warszawę XXI wieku i Warszawę z 1944 roku.
1. Na wieść o wybuchu powstania Hitler wydał ustny rozkaz zrównania Warszawy z ziemią i wymordowania wszystkich jej mieszkańców. Według relacji rozkaz ów brzmiał: „każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.
2. Z Niemcami, obok Polaków, walczyły inne grupy narodowościowe: pluton Słowaków, kilkoro Włochów, paru Węgrów, Gruzini, Belgowie, Holendrzy, Grecy, Brytyjczycy, Ormiane oraz Francuzi, a także całkiem spora grupka Rosjan. Do walki warszawiaków z niemieckim okupantem przyłączyli się również pojedynczy przedstawiciele innych narodów: Azer, Czech, Ukrainiec, Rumun, Australijczyk i Nigeryjczyk.
3. Do powstańców przyłączyła się także przytłaczająca większość spośród 348 Żydów uwolnionych przez żołnierzy AK z obozu przy ul. Gęsiej („Gęsiówka”).
4. Niemcy rozstrzeliwali nie tylko ludność cywilną i jeńców, ale także rannych oraz personel szpitalny. Zdarzyły się również przypadki rozstrzeliwania grabarzy.
5. W Powstaniu Warszawskim po stronie Polskiej walczyli ramię w ramię bogaci i biedni, lewica i prawica, profesorowie i studenci, księża, urzędnicy, artyści, robotnicy oraz przestępcy. Według niektórych źródeł najmłodszy powstaniec miał 8 lat, najstarszy natomiast 90. W skład regularnych oddziałów wchodziło 550 dzieci (chłopcy w wieku od 10 do 18 lat).
6. Konsekwencją dwumiesięcznych walk była, po stronie polskiej, śmierć 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej, 3,5 tys. „kościuszkowców” oraz 5 tys. żołnierzy Armii Wojska Polskiego. Największe straty poniosła jednak ludność cywilna – według szacunków w trakcie trwających 63 dni walk śmierć poniosło 120-150 tys. osób. Straty po stronie niemieckiej są trudne do oszacowania – dane o liczbie zabitych żołnierzy niemieckich wahają się pomiedzy 1,5 tys., a 10 tys.
7. Kilka dni po upadku powstania, 12 października 1944, Heinrich Himmler takimi słowami skonkretyzował zamiary całkowitego zniszczenia Warszawy: „to miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi i służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Nie powinien pozostać kamień na kamieniu. Wszystkie budynki należy zburzyć aż do fundamentów. Pozostaną tylko urządzenia techniczne i budynki kolei żelaznej”.
Wpis możesz skomentować tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu:)