
NaukLove zaprasza na pokaz filmów naukowych DOCS+SCIENCE, odbywający się w ramach 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w dniach 29.05-2.06.2017r. Już po raz drugi mamy zaszczyt sprawować patronat medialny nad tym wydarzeniem. W programie pojawią się dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Tegoroczne filmy to m.in. próby odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania, które powracają wciąż w kontekście szybko rozwijających się technologii.
Zapoznajmy się z filmami prezentowanymi w tegorocznym cyklu.
- Robi się gorąco…
„Niech się stanie światłość” – czy naukowcom uda się zbudować sztuczne słońce, dające ludziom czystą i tanią energię? - Przyczyny krachów gospodarczych.
„Boom, krach, boom” – o ekonomii i codziennym życiu, czyli jak działa otaczający nas świat. - Coś dla wielbicieli sztuki i jej zagadek.
„Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła” – o czym myślał i co chciał przekazać artysta w swoich, wywołujących skrajne emocje wśród odbiorców, obrazach? - Ekspert od sztucznej inteligencji… Potrzebne ciało.
„Maszyna ludzkich marzeń” – czy uda się stworzyć program modelujący ludzki umysł? OpenCog może być pierwszą na świecie sztuczną inteligencją odtworzoną poza ludzkim ciałem. - Mowa tańca…
„Ciało jako archiwum” – jak tancerze tworzą i przekazują zgromadzoną wiedzę? Oto próba naukowej analizy kinematyki tańca oraz zrozumienia związku między wizją subiektywną a obiektywną realizacją. - Uważajcie, będzie zimno…
„Jezioro Wostok. W górach szaleństwa” – nietknięte od 400 000 lat jezioro pod lodową pustynią Antarktydy. Jakie tajemnice skrywa? - Zmiany środowiskowe a tradycyjne życie Farerów.
„Farerowie i wieloryby” – ptaki morskie i wieloryby stanowią główne źródło pożywienia dla rdzennej społeczności Farerów. Jaki wpływ ma stan środowiska na zdrowie i życie mieszkańców archipelagu? - Tatry, blisko nas…
„Nieśmiertelny las” – u podnóży Krywania, w Tatrach słowackich rośnie las, którego władcami są sosny i niedźwiedzie. Stary las limbowy stał się nieśmiertelny dzięki zachodzącym w ekosystemie niekontrolowanym procesom. - Cyfrowa nieśmiertelność i błogie lenistwo…
„Przyszłość pracy i śmierci” – w ciągu najbliższych 30 lat ludzkość osiągnie bardzo zaawansowany stopień automatyzacji… Czy jesteśmy gotowi na takie zmiany? - Zapisujemy DNA całego życia na Ziemi.
„Złote geny” – naukowcy podjęli się rekonstrukcji porządku natury, przechowując geny milionów roślin, zwierząt i ludzi. Jak działają biobanki przechowujące geny milionów organizmów?
Uwaga: Pokazy wszystkich filmów z sekcji DOCS+SCIENCE będą miały miejsce na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.
KONKURS!!!
Dla naszych czytelników przygotowaliśmy trzy nagrody: jeden dzienny karnet i 2 filmy na DVD w reżyserii Karola Jałochowskiego – pomysłodawcy i twórcy wszystkich filmów z cyklu Pionierzy”.
Jeśli chcecie powalczyć o nagrody, napiszcie w komentarzach pod artykułem lub postem na FB, który z wyżej wymienionych filmów według Was zapowiada się najciekawiej. Zaznaczcie również, o którą nagrodę walczycie!
Spośród uczestników drogą losowania wyłonimy zwycięzców.
Rozstrzygnięcie konkursu w niedzielę, 28.05, o godz. 24:00. Zgłoszenia przyjmujemy do niedzieli, do godz. 23:00.