
Mamy przyjemność zaprosić naszych czytelników na 55. Krakowski Festiwal Filmowy, a w szczególności na sekcję Docs+Science, nad którą NaukLove sprawuje patronat medialny.
DOCS+SCIENCE to sekcja filmów dokumentalnych poświęconych nauce, która zostanie zaprezentowana publiczności festiwalowej już po raz drugi. W programie pojawią się ponownie intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach.
Uczestnicy festiwalu wybiorą się w niezwykłą podróż przez Arktykę i wraz z autorami filmu „Ścigając arktyczny lód” będą podglądać z niezwykłej perspektywy topniejące lody północy.
Spotkają ludzi, którzy na krańcach świata wytrwale spoglądają w nieskończoność, badając wszechświat, a także towarzyszące im maszyny zaangażowane w badania kosmosu i naszej egzystencji w filmie „Skupieni na nieskończoności”.
Zadamy sobie także pytania o nasze geny i to jak bardzo nas determinują w filmie „Genetyka i ja”.
W pokazie znajdzie się także coś dla pasjonatów przyrody. „Sekretne drogi wędrownych ptaków” zabierze wszystkich w niesamowitą podróż w towarzystwie dzikich gęsi, odwiecznie przemierzających swe podniebne szlaki. Christian Moullec – bohater filmu – obserwował ptaki z bardzo bliska, lecąc wraz z nimi motolotnią, po długim procesie asymilacji, stając się pełnoprawnym członkiem stada. Gościem festiwalu będzie reżyser filmu Franck Cuvelier, który podzieli się z publicznością doświadczeniami z czasu tej produkcji.
W filmie „Miłość i inżynieria” bułgarski matematyk i programista Atanas twierdzi, że znalazł odpowiedni algorytm, który pomoże samotnym i nieszczęśliwym odnaleźć szczęście w miłości. Efekty eksperymentu, który przeprowadzi wraz z swoimi nieśmiałymi kolegami na Uniwersytecie w Helsinkach, zobaczymy na ekranie.
„Vermeer według Tima” opowiada historię niestrudzonego wynalazcy z Teksasu, który próbuje rozwiązać zagadkę wielkiego holenderskiego mistrza pędzla, Johannesa Vermeera, i jego niezwykle realistycznych obrazów tworzonych na 150 lat przed wynalezieniem fotografii.
Film „Uwaga! Drony” zbada konsekwencje działań wojennych dronów i ich przyszłego wpływu na nasze życie. Poprzez wgląd w niedostępne laikowi miejsca, widzowie będą mogli podejrzeć dokąd zmierza nowa technologia, która rewolucjonizuje współczesną wojnę.
„Łańcuchy pokarmowe” ujawnią procesy ekonomiczne, które poprzez wyzysk i zniewolenie cofają nas do XIX w.
W świetną podróż z doświadczonym w świecie finansów programistą Davem Cliffem zabierze widzów nagrodzony głównym laurem na festiwalu filmów naukowych w Ołomuńcu, „Zachwyt nad logiką”, rozświetlając mroki tej niezwykle trudnej nauki, która niejednego ze swych luminarzy przyprawiła o chorobę psychiczną. Od Arystotelesa do Alicji w Krainie Czarów, od science fiction, aż po super komputery, a wszystko po to, by odnaleźć podstawy logicznego rozumowania.
Ostatnim filmem, który będziemy prezentować jest „Rzeczywistość utracona” polskiego reżysera Karola Jałochowskiego, który w niezwykle pięknej formie opowie o fizyce kwantowej, trudnej dziedzinie nauki, której zawiłości zrozumieć pomogą wspaniałe choreografie baletowe. Pokaz filmu będzie jego światową premierą, którą uświetni reżyser, prowadząc po seansie dyskusję z widzami.
UWAGA KONKURS!
Dla naszych czytelników mamy do rozdania 10 podwójnych biletów na pokazy konkursowe, które odbywać się będą w krakowskim kinie Kijów 31.05 o godzinie 15:00 i 18:00.
By wygrać bilety wyślijcie na naszego maila biuro@nauklove.pl lub fanpage NaukLove wiadomość, który z wyżej wymienionych filmów według Was zapowiada się najciekawiej. Spośród uczestników drogą losowania wyłonimy zwycięzców.
Zgłoszenia przyjmujemy do piątku 29.05.2015 roku, do godziny 23:59.
Uwaga: Pokazy wszystkich filmów z sekcji DOCS+SCIENCE będą miały miejsce na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.