
Samce kolczatek mają cztero-głowe penisy
Niezwykle wyglądające penisy to w królestwie zwierząt nic nowego. Wystarczy wspomnieć chociażby rozwidlone hemipenisy łączące się ze sobą na czas kopulacji – narządy rozrodcze samców niektórych gadów, najczęściej jaszczurek i węży, które pokryte są wybrzuszeniami umożliwiającymi lepsze zakotwiczenie w drogach rodnych samicy. Również kotowate mają dość osobliwe penisy- pokryte keratynowymi kolcami, które ułatwiają pozbycie się nasienia pozostawionego przez inne samce w drogach rodnych kotki. Nic to jednak w porównaniu z cztero-głowymi tworami, w jakie natura wyposażyła samce kolczatek. Zresztą zobaczcie sami.
Samice tego gatunku mają natomiast dwie pochwy. W trakcie kopulacji jedna strona penisa pozostaje nieaktywna, podczas gdy dwie aktywne główki wprowadzają nasienie do kloaki samicy. Po wytrysku nasienia zwierzęta powtarzają proces z użyciem drugiej strony. Prawdopodobnie posiadanie czterech źródeł wytryskujących nasienie służy zwiększeniu szansy każdego z samców na przekazanie swojego materiału genetycznego i spłodzenie potomstwa. Te niezwykłe stekowce (czyli prymitywne ssaki) zamieszkują Australię, żywią się mrówkami i termitami i prowadzą zwykle samotny tryb życia. W okresie rozrodczym ich zachowanie nieco się zmienia – krok w krok za samicą zaczyna podążać kilka samców (nawet do 10!) tworząc „pociąg” polujący wspólnie.
Kura czasami może zmienić płeć
Zmiana płci jest dość rzadka wśród zwierząt, ale występuje między innymi u gadów i gupików. U kur występują dwie gonady: jedna to w pełni funkcjonalny lewy jajnik, a druga- nieaktywna pozostałość z rozwoju embrionalnego, zanim doszło do aktywacji genów żeńskich. To właśnie te geny powodują, że jajnik zaczyna funkcjonować i produkować estrogeny. Prawa gonada, która może być drugim jajnikiem, jądrem lub jajnikojądrem, w większości przypadków pozostaje nieaktywna.
W bardzo rzadkich przypadkach, gdy dojdzie do uszkodzenia lewego jajnika np. wskutek rozwoju guza nowotworowego czy zaburzeń hormonalnych, prawa gonada może się uaktywnić i jeśli jest to jadro lub jajnikojądro, zaczyna produkować hormony męskie, czyli androgeny. W efekcie kura przestaje znosić jaja, przybiera na wadze, wyrasta jej grzebień na głowie, zmienia upierzenie, zaczyna piać i zachowywać się jak kogut. Genetycznie pozostaje jednak samicą. Co ciekawe, zmiana z koguta w kurę nigdy nie została odnotowana.
Pit bulle wcale nie są najbardziej agresywnymi psami
Przedstawiciele tej groźnie prezentującej się rasy psów rzeczywiście mają niezwykle silne mięśnie szczęk, jednak nie są agresywne z natury, a na pewno nie aż tak jak..jamniki! W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku na Uniwersytecie Pensylwania poddano analizie tysiące psów z 33 ras.
Okazało się, że w przypadku ataków na ludzi połączonych z ugryzieniem, aż 20% jamników zdarzyło się kiedykolwiek ugryźć nieznajomą osobę lub przynajmniej próbowały to zrobić, a 6% z nich ugryzło lub usiłowało ugryźć swojego właściciela. Dla porównania, w przypadku pit bulli wartości te wynoszą odpowiednio 7% i 2%. Co ciekawe, większą agresją w stosunku do ludzi niż pit bulle wykazywały się także psy rasy Beagle i Chihuahua.
Gniazdo bielika amerykańskiego może ważyć 2 tony
Bielik amerykański, będący symbolem Stanów Zjednoczonych może mieć rozpiętość skrzydeł sięgającą 2,4 metrów, a podczas lotu osiąga szybkość nawet 320 km/h. To jednak nie jedyne jego rekordy. Gniazda budowane przez te ptaki na drzewach są tak ogromne, że mogą je… złamać. Przeciętnie mają one około 1,5 m średnicy i 1,8 m głębokości. Natomiast największe odnotowane do tej pory gniazdo (w latach ’60 XX w. na Florydzie) miało średnicę 2,9 m, głębokość 6 metrów i ważyło ponad 2 tony!
W jaki sposób powstaje tak ogromne gniazdo? Para bielików używa tego samego gniazda co roku, dokładając do niego stopniowo coraz więcej gałęzi, piór, mchów i innych materiałów.
Likaony opiekują się słabszymi, chorymi i starszymi członkami stada
Likaony to przedstawiciele psowatych występujące obecnie coraz rzadziej na kontynencie afrykańskim. Żyją w stadach funkcjonujących jak rodziny i, co niezwykłe wśród psowatych, po polowaniu dzielą zdobycz równo między wszystkich członków, nawet tych niebiorących w nim udziału, a nie jedynie tych najsilniejszych. Ponadto, po polowaniu zdrowe i silne osobniki wracają do nory, gdzie znajdują się bardzo młodzi, chorzy, starsi lub słabi członkowie stada i karmią ich zwracając połknięty wcześniej pokarm.
Źródło: WCS, HowStuffWorks, LiveScience, National Geographic