
Nasz obraz kosmosu jest w dużej mierze kształtowany przez to, co zobaczymy w filmach. Jednak, jak to z filmami często bywa, mają być one efektowne, a niekoniecznie prawdziwe. Poniżej obalamy pięć popularnych mitów o kosmosie, mocno zakorzenionych w naszych głowach.
1. Ciało ludzkie w kosmosie eksploduje. NIE.
Amerykańskie filmy często pokazują nam obraz człowieka, który wypadł w przestrzeń kosmiczną bez skafandra ochronnego. Kończy się to dla niego natychmiastowym rozsadzeniem ciała w towarzystwie dużej ilości krwi i latających wnętrzności.

fot. Joachim S. Müller, Creative Commons
To prawda, przebywanie w kosmosie bez skafandra powoduje śmierć. Jednak nie w tak efektownym stylu, jak ten opisany powyżej. Główną przyczyną śmierci będzie całkowita utrata tlenu z organizmu, a co za tym idzie, ustanie akcji serca. Szacuje się, że utrata przytomności w próżni następuje już po około 9-11 sekundach. W przypadku eksperymentów na zwierzętach praca serca ustawała po około 90 sekundach. Pro tip: gdy już znajdziecie się w próżni, lepiej nie wstrzymujcie powietrza – przyniesie to katastrofalne skutki w postaci rozerwania płuc i przedostania się pęcherzyków gazu do opłucnej.
2. Słońce jest kulą ognia. NIE.
Słońce nie może być kulą ognia, ponieważ się nie pali. Ciepło przez nie generowane jest wynikiem reakcji jądrowych. Spalanie natomiast, to zupełnie inna reakcja chemiczna.
3. Słońce jest żółte. NIE.
Chyba każdy do narysowania słońca użyje żółtej kredki. Jednak tak naprawdę nasza gwiazda jest koloru białego. To, co dostrzegamy z Ziemi, to obraz zafałszowany przez naszą atmosferę. Zimne gwiazdy mają kolor brązowy i ciemnoczerwony. Wraz ze wzrostem temperatury gwiazdy jaśnieją. Najgorętsze przyjmują kolor niebieski. Nasze Słońce ze swoim białym kolorem jest gdzieś pośrodku tej skali. Jego średnia temperatura barwowa to 6000 K.
4. W lecie Ziemia jest bliżej Słońca. NIE.

fot. James Jardine, Creative Commons
Na pierwszy rzut oka, wydaje się to logiczne. Jest cieplej, kiedy jesteśmy bliżej źródła ciepła, a przecież Ziemia krąży wokół Słońca po orbicie w kształcie elipsy. Jednak, gdyby to odległość od Słońca decydowała o porach roku, wówczas lato byłoby tylko o kilka stopni cieplejsze od zimy.
O porach roku decyduje nachylenie Ziemi względem Słońca. Latem północny koniec osi Ziemi jest zwrócony do Słońca. Powoduje to, że nasza Gwiazda jest wtedy widoczna wyżej na niebie, a jej światło jest intensywniejsze. Zimą natomiast sytuacja jest odwrotna. Północny „czubek” Ziemi jest zwrócony „od Słońca”. Powyższy mechanizm tłumaczy też, czemu kiedy na północnej półkuli mamy lato, to na południowej jest zima.
5. Wielki Mur Chiński jest jedyną budowlą widzianą z kosmosu. NIE.
Wielki Mur Chiński, jak i setki innych obiektów stworzonych przez człowieka są widoczne tylko z niskiej orbity okołoziemskiej. Rozciąga się ona na wysokości od 200 do 2000 kilometrów nad Ziemią. Z większej wysokości żadne budowle nie są już widoczne.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.
Zdjęcie w nagłówku: Bill Dickinson
Źródło: I fucking love science, Wikipedia