
1918 listopad 11, Warszawa – Dekret Rady Regencyjnej do narodu polskiego o przekazaniu władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu
Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.
Po utworzeniu Rządu Narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna, zgodnie ze swymi poprzednimi oświadczeniami, zwierzchnią władzę państwową złoży, Brygadier Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż Rządowi Narodowemu zobowiązuje się złożyć, co stwierdza podpisaniem tej odezwy.
Dan w Warszawie, dnia 11 listopada 1918 roku.
Aleksander Kakowski
Józef Ostrowski
Zdzisław Lubomirski
Józef Piłsudski
„Dziennik Praw Państwa Polskiego” 1918, nr 17, poz. 38
Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, zostało ustanowione w 1937 roku. Było obchodzone w 1937 i 1938, później dopiero w 1989 roku.
Państwo Polskie nie istniało od 1795 roku. Ziemie polskie weszły w skład Niemiec, Austro-Węgier i Rosji. W 1914 roku wybuchła wojna, w której Niemcy, Austro-Węgry i Włochy walczyły przeciwko Rosji, Francji i Anglii. Polacy znajdowali się w armiach obu stron.
W 1917 Niemcy i Austro-Węgry, chcąc pozyskać przychylność Polaków, by móc ich wykorzystać przede wszystkim jako mięso armatnie, ustanowiły marionetkowe Królestwo Polskie. Namiastką władzy tego Królestwa była Rada Regencyjna, która miała pełnić funkcje rządu do chwili powołania króla polskiego lub regenta. Pod koniec wojny, gdy już wykrwawiły się wszystkie państwa biorące w niej udział, Rada Regencyjna proklamowała niepodległość Polski (7 października 1918 r.), a 11 listopada przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową na ziemiach polskich. Tego samego dnia wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa. Wcześniej Polacy zaczęli rozbrajać niemieckie i austriackie garnizony w Tarnowie, Krakowie, Cieszynie, Radomiu.
Piłsudski więziony w twierdzy w Magdeburgu za odmowę przysięgi wojskowej Niemcom, po uwolnieniu przyjechał do Warszawy 10 listopada. Gdy otrzymał władzę wojskową, natychmiast rozpoczął rozmowy z przywódcami stronnictw politycznych w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. 14 listopada Rada Regencyjna rozwiązała się i przekazała władzą Józefowi Piłsudskiemu.
1918 listopad, Warszawa – Pismo Rady Regencyjnej do Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego
składającego w jego ręce władzę państwową
Do Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego.
Stan przejściowy podziału zwierzchniej władzy państwowej, ustanowiony odezwą z dnia 11 listopada 1918 roku, nie może trwać bez szkody dla powstającego Państwa Polskiego.
Władza ta powinna być jednolita.
Wobec tego, kierując się dobrem Ojczyzny, postanawiamy Radę Regencyjną rozwiązać, a od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem narodu polskiego w Twoje ręce, panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu.
Dan w Warszawie, dnia 14 listopada 1918 roku.
Aleksander Kakowski
Zdzisław Lubomirski
Józef Ostrowski
Nim zdecydowano obchodzić Święto Niepodległości dnia 11 listopada, rocznicę uzyskania niepodległości świętowano głównie jako uroczystość wojskową w pierwszą niedzielę po 11 listopada lub14 listopada albo 8 listopada. Dzień 11 listopada wydawał się jednak najbardziej odpowiedni, bo tego samego dnia została zakończona pierwsza wojna światowa – rozejm w Compiegne.
Chcesz skomentować? Zapraszamy tutaj.
Polub NAUKLOVE na FACEBOOKU – dzięki temu nie przegapisz żadnego naszego wpisu.